پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: ما همواره سعی کرده‌ایم سیاست‌های تشویقی برای ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت بیشتر و کارسازتر شود. در حال حاضر همه دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی که زیر نظر وزارت علوم هستند بیش از ۱۱ هزار و ۲۱۲ قرارداد با جامعه و صنعت منعقد کرده‌اند که ارزش این قراردادها ۶ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: این گونه فعالیت‌ها نشان می‌دهد که دانشگاه‌های ما به صورت فعال در حال نقش آفرینی هستند اما این تعداد برای ما کافی نیست.

معاون پژوهشی وزیر علوم درباره ظرفیت قانون جهش تولید دانش بنیان نیز گفت: ماده ۱۳ این قانون می‌گوید اگر شرکت‌های دولتی و خصوصی با دانشگاه و پژوهشگاه قرارداد تحقیقاتی برای توسعه منعقد کنند این قرارداد می‌تواند به عنوان مشوق مالیاتی از میزان مالیات آنها کسر کند. این قانون می‌تواند حجم قراردادهای دانشگاه‌ها با صنعت و جامعه را افزایش دهد.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: آئین نامه اجرایی این قانون دو واحد ابلاغ شده است بنابراین ما امیدواریم بر اساس ماده ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان و بند ب ماده ۱۱ این قانون در انتهای امسال شاهد رشد بسیار زیاد قراردادهای دانشگاه‌ها با جامعه صنعت برای حل مشکلات جامعه باشیم.

صالحی گفت: قراردادهای دانشگاه‌ها با صنعت در بخش‌های مختلفی از جمله مشاوره، حل مساله، تولید فناوری و دانش است که خروجی آن به دانش فنی، حل مشکل صنایع و حل مشکلات جامعه منجر می‌شود.Source link

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *