هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل بورس ۰.۸۷ درصد کاهش یافت و در ارتفاع ۲ میلیون و ۵۴ هزار واحدی ایستاد و شاخص کل هم‌وزن با کاهش ۱.۷۶ درصدی در پله ۷۱۴ هزار و ۱۷۳ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۱.۳۶ درصدی در ارتفاع ۲۴ هزار و ۴۵۰ واحدی ایستاد تا هر سه شاخص روند منفی را در این هفته شاهد باشند. 

کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند بازار سرمایه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در این هفته کاری شاخص سایر معادن با افزایش ۱.۶ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت ذغال سنگ در جایگاه دوم قرار گرفت. صنعت چاپ و انتشار با افت ۱۲.۱۱ درصدی بیشترین کاهش را تجربه کرد.

او اظهار کرد: مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۱۱ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۳ هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان، دوشنبه ۲ هزار و ۹۵۸ میلیارد تومان، سه شنبه ۲ هزار و ۷۴۴ میلیارد تومان و چهارشنبه ۲ هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان ارزش معاملات بر روی تابلو ثبت شد.

او گفت: گفت: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۱۸ ميليون و ۹۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش آن‌ها ۲۱ میلیون  و ۴۰۰ هزار تومان بوده است همچنین در این هفته ۸۷۰ میلیارد تومان نقدینگی افراد حقیقی از بازار سهام خارج شد.

تداوم روز‌های سرد بازار سهام 

در ادامه  رباب وفایی دیگر کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: انگار این هفته قبول بازنده بودن و خروج از بازار همراه با ضرر اسمی و واقعی قابل توجه و عدم وجود امید به آینده رقم خورد و شاهد خروج حقیقی‌ها بودیم. نه پولی در بازار هست نه پولی به بازار تزریق می‌شود و خرید‌های حقوقی‌ها در منفی‌ها و محدوده‌های حمایتی نیز کاری پیش نمی‌برد، فروشندگان همچنان قدرت رو در بازار در دست دارند و فقط شاهد برگشت نه جالب ناشی از خبر‌های خودرویی و رشد دلار در بازار بودیم.

او افزود: طبیعی است در شرایط اشباع فروش بعد از چند روز منفی، دست خریدار قوی‌تر شد و یک مثبت معمولی در بورس اتفاق افتاد. در مجموع هفته خوبی را نداشتیم و کمی روز آخر بهتر بود. ارزش معاملات این هفته نیز کاهش داشت و در محدوده‌ی ۳۵۰۰ میلیارد تومان گذران روزای رکودی و سخت را شاهد هستیم.

او می‌گوید: خبر‌هایی به گوش می‌رسد که گویی عوارض کالا‌های مختلف از سنگ آهن تا شمش فولاد کاهش پیدا کرد. بعد از حرکت بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره‌ی رسمی به ۳۰ درصد، حالا شاهد رقابت سنگین بانک‌ها برای جذب سپرده هستیم. عرضه‌های اولیه اخیر اکثر ثمری برای خریداران در شرایط متعادل نداشته است.

وفایی گفت: از آبان ماه با اخبار تجدید ارزیابی، نماد‌های مختلف نوسان و رفت و برگشت زیادی داشتند، اما نبود نقدینگی و تقاضای جدی در بورس باعث شد هیچ روند صعودی قابل توجه به وجود نیاید. تعداد شرکت‌هایی که در بهمن ماه نسبت به میانگین ۱۲ ماهه با رشد درآمد قابل توجه همراه بوده اند بسیار قابل توجه بود با این روند، عملکرد زمستان شرکت‌های مختلف از پاییز بهتر خواهد بود. 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *