علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، در جلسه مشترک با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان که با هدف همفکری و هم افزایی به منظور تامین انرژی برق کافی برای صنعت سیمان در فصل گرم سال جاری برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه در فصل گرم سال مصرف برق بخش‌های مختلف به شدت افزایش پیدا می‌کند، تمام تلاش وزارت نیرو این است که حداکثر انرژی برق مورد نیاز برای بخش‌های مختلف به ویژه بخش‌های مولد در این فصل تامین شود.

او با اشاره به اینکه وزارت نیرو تلاش می‌کند مصرف برق در بخش‌های غیرمولد مانند بخش خانگی به صورت ارادی کاهش یابد، افزود: در بخش خانگی علاوه بر حفظ پاداش‌های جذاب سال گذشته همچنین برنامه‌های ویژه‌ای در فصل گرم سال جاری در نظر گرفته شده است که از جمله آن برگزاری مسابقات ویژه با اعطای جوایز نفیس همانند صد‌ها خودرو و ده‌ها هزار لوازم خانگی است که امیدواریم در چارچوب این اقدام شاهد کاهش قابل توجه مصرف برق در بخش خانگی البته به صورت ارادی باشیم.

محرابیان ادامه داد: در دو سال گذشته بیش از ۲ میلیون مشترک جدید به صنعت برق کشور افزوده شده است که اکثر این مشترکان مربوط به بخش خانگی است و به میزانی که در فصل گرم سال مصرف برق این بخش کاهش یاید، امکان تامین برق بیشتر برای صنایع فراهم می‌شود.

وزیر نیرو در همین رابطه تصریح کرد: امسال علاوه بر اجرای برنامه‌های متنوع برای مدیریت مصرف همچنین واحد‌های نیروگاهی جدیدی نیز وارد مدار خواهد شد که در مجموع به افزایش ظرفیت برق تحویلی به بخش‌های مولد کمک خواهد کرد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در تابستان سال گذشته و در مقایسه با تابستان سال ۱۴۰۰ میزان برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر ۲۵ درصد افزایش یافت، اظهار داشت: در سایه تامین برق کافی برای صنعت سیمان در سال گذشته شاهد رشد ۱۱ درصدی میزان تولید این صنعت بودیم که توانست به تقاضای بازار پاسخ دهد و از بروز هرگونه نوسان قیمتی جلوگیری کند.

محرابیان ادامه داد: در فصل گرم سال جاری نیز تلاش بر این است تا در قالب تفاهم‌نامه با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان برق کافی برای صنعت سیمان تامین شود.
وزیر نیرو در ادامه سخنان خود عرضه برق در بورس انرژی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در ابتدای اردیبهشت ماه خرید و فروش توسط شرکت‌های توزیع و صنایع بالای یک مگاوات به بورس انرژی سوق داده شده است که با توجه به معامله نقدی برق در این چارچوب، امیدواریم به مرور شاهد کاهش مطالبات صنعت نیروگاهی باشیم.

در این جلسه حمید فرمانی، رییس هیات مدیره انجمن سیمان، علی اکبر الوندیان، دبیر انجمن سیمان، محمد‌رضا سلیمیان، مدیرعامل هلدینگ سیمان غدیر، علی اصغر گرشاسبی، مدیرعامل هلدینگ سیمان شتران، مهرداد افخمی، مدیرعامل هلدینگ سیمان اسپندار، مجید وفاپور، مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و مجدالدین خادمی، مدیرعامل سیمان خوزستان نیز مسائل و دغدغه‌های مرتبط با صنعت سیمان را به صورت جداگانه در حضور وزیر نیرو مطرح کردند.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *