منصور پوریان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، به پیرامون وضعیت واردات دام و گوشت و تاثیر آن در بازار داخل و آینده بازار طی ماه های آتی پرداخت.

شرایط عرضه دام نسبت به ماه های قبل تغییری داشته است؟
پوریان: افزایش عرضه دام زنده بویژه دام زیر یکسال  منجر به کاهش قیمت دام نسبت به دو هفته گذشته در بازار شده است، به طوریکه نرخ هرکیلو دام زنده سبک به صورت نقد  ۲۳۰ هزار تومان و مدت دار ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار تومان است.

با توجه به افزایش عرضه و کاهش قیمت باید به دام مازاد دامداران توسط پشتیبانی امور دام، خرید تضمینی شود یا  صادرات در دستورکار قرار گیرد تا دامداران دچار آسیب نشوند.

در حال حاضر وضعیت واردات گوشت قرمز و دام زنده چگونه است؟
پوریان: بنابر آمار روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن گوشت گرم وارد و در بازار توزیع می‌شود،   همچنین ورود گوشت‌های منجمد گوسفندی و گوساله و گوشت‌های وارداتی بازار را اشباع کرده که این امر منجر به ثبات و کاهش قیمت از اسفندماه در بازار گوشت شده است.

با ورود منظم گوشت‌های وارداتی، بازار گوشت رقابتی و قیمت‌ها کاهشی خواهد شد. همچنین واردات دام زنده پایه پروار با ارز تالار دوم به کشور قرار است انجام شود که قطعا در کاهش قیمت دام موثر خواهد بود.

برنامه وزارت جهاد برای افزایش تولید گوشت چیست؟
پوریان: اکنون مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع رسیده‌اند تا زمانی که وضعیت تولید گوشت گوساله بهبود نیابد و به مازاد تولید نرسد وضعیت بازار گوشت کاهش محسوسی نخواهد داشت، از این رو برنامه‌ریزی‌ها مبنی بر اجرای گسترده پرواربندی گوساله است.

دولت سال گذشته اقدامات خوبی در بحث واردات گوشت قرمز منجمد، گرم و دام پرواری داشته است، اما امسال اجرای برنامه افزایش پروار در اکثر استان‌های کشور است که به نظر می‌رسد در بازار گوشت قرمز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

جمعیت کنونی دام سبک و سنگین در کشور چگونه است؟
پوریان: در حال حاضر جمعیت دام سبک کشور ۷۲ میلیون راس است که از این میزان ۴۲ میلیون راس مولد و ۳۰ میلیون راس بره زیر یکسال و کشتاری است. همچنین جمعیت دام سنگین ۹ تا ۹.۵ میلیون راس است.

با توجه به زایش های بهاره وضعیت دام زنده سبک بهبود پیدا کرده است، اما وضعیت دام سنگین باید به شکلی پیش برود که شاهد پرواربندی و بیشتر فعال شدن پرواربندی‌ها و دامداری‌ها شویم که یکی از تصمیم‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تولید و پرواربندی است.

در حال حاضر وضعیت بازار گوشت چگونه است و استمرار واردات گوشت و دام پایه پروار چه اثری بر بازار می گذارد؟
پوریان: اکنون قیمت گوشت‌های منجمد موجود در بازار کمتر از ۳۰۰ هزار تومان و گوشت گرم وارداتی ۳۰۰ تا ۳۷۰ هزار تومان است و هیچ کمبودی وجود ندارد.

طی هفته های آتی شیب قیمت‌ها در بازار کاهشی خواهد شد، به طوریکه در گوشت گرم نیز شاهد شیب قیمت‌ها خواهیم شد. گفتنی است که با رسیدن واردات لاشه به بیش از ۴۰۰ تن شاهد کاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت هر کیلو گوشت تولید داخل خواهیم بود.

با ایجاد چه مکانیزم هایی بازار گوشت رقابتی خواهد شد؟

پوریان: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است که گوساله پای پروار در اختیار دامداران قرار بگیرد که این امر یک اقدام  مثبت تلقی می شود که می‌توانیم شاهد تحریک پرواربندی در سراسر کشور در بخش گوساله باشیم، البته از لحاظ گوشت وضعیت بازار به‌گونه‌ای است که گوشت‌های منجمد یک برتری نسبی نسبت به تقاضا دارد.

با توجه به فراوانی عرضه گوشت منجمد شاهد ثبات در بازار خواهیم بود که طی روزهای آینده با افزایش توزیع گوشت شاهد پیشی گرفتن عرضه به نسبت تقاضا در بخش گرم خواهیم بود که این امر منجر به رقابتی شدن با بازار داخل می شود. همچنین سیاست و  برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای بود که ابتدا توزیع این کالای پروتئینی در بازار افزایش یابد و سپس  در بحث تولید داخل برنامه‌ریزی ها در جهت کاهش قیمت و رقابتی شدن بازار خواهد بود.

خبرنگار: آزاده محبی

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *