ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: افرادی که در این دوره عرضه خودرو‌های برقی اولویت تحویل دریافت نکنند، در صف قرار نمی‌گیرند و در دوره‌های بعدی ثبت نام، فرایند دوباره تکرار می‌شود. همچنین وجوه مشتریان از روز دوشنبه از حالت وکالتی خرج خواهد شد.

او گفت: تیراژ خودرو‌های برقی در دوره اول ثبت نام ۱۰ هزار دستگاه است. با افزایش ظرفیت واردات خودرو‌های برقی، دوره‌های بعدی ثبت نام انجام خواهد شد.

ضیغمی افزود: در حال حاضر شرکت‌های واردکننده خودرو‌های برقی این امکان را دارند تا تیراژ بیشتری از محصولات را به بازار بفرستند.

رئیس سازمان توسعه تجارت از ثبت نام بیش از ۱۴۰ هزار نفر برای خودرو‌های برقی خبر داد.

او گفت: در دوره قبلی سامانه وارداتی‌ها (بنزینی)، هشت هزار خودرو از نشان‌های ژاپنی، کره‌ای و اروپایی به متقاضیان سامانه وارداتی‌ها تخصیص داده شد اما کمتر از سه هزار مشتری این خودرو‌ها را انتخاب کردند.

ضیغمی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد شده است. از این میزان بیش از ۱۳ هزار خودرو ترخیص شده و بخش عمده آن با پلاک ملی به متقاضیان سامانه تحویل داده شده است. باید توجه داشت که حجم قابل توجهی از خودرو‌های وارداتی در مسیر ایران هستند و بخشی دیگر هم پشت گمرک قرار دارند.

او گفت: دور جدید عرضه خودرو‌های وارداتی در سامانه یکپارچه طی روز‌های آتی برگزار می‌شود. این دوره هم به دارندگان اولویت‌های قبلی اختصاص دارد. اما با توجه به اینکه حجم عرضه فراتر از تعداد اولویت‌های باقی مانده در سامانه وارداتی‌ها است، بزودی بخش قابل توجهی از خودرو‌های ژاپنی، اروپایی و… در قالب عرضه مازاد به فروش خواهند رسید؛ لذا باید توجه داشت که با توجه به سیاست گذاری‌های انجام شده، در صورت عدم انتخاب خودرو توسط دارندگان اولویت در سامانه وارداتی‌ها (بنزینی)، عملاً از اواخر تیر ۱۴۰۳ این اولویت‌ها ارزش کاربردی ندارد. برای همین پیشنهاد می‌شود که در عرضه‌های پیش رو، افرادی که هنوز خودرو در سامانه انتخاب نکرده‌اند، تعیین تکلیف نهایی را انجام دهند.

ضیغمی بیان کرد: به دنبال آن هستیم که از تابستان ۱۴۰۳، متقاضیان خودرو‌های وارداتی بتوانند دسترسی راحتی به این دسته از محصولات داشته باشند؛ لذا با توجه به حجم عرضه انجام شده و عدم تعیین تکلیف توسط بخشی از دارندگان اولویت (از اسفند ۱۴۰۱)، قاعدتاً در عرضه‌های بعدی اولویت‌های قبلی ارزشی در تخصیص نخواهند داشت.

او گفت: فرایند اجرایی کردن تخصیص ارز به خودرو‌های جانبازان در دست انجام است و بزودی نتایج مثبت آن اعلام خواهد شد. همچنین در زمینه تخصیص ارز به سایر خودرو‌های وارداتی (برقی – بنزینی – هیبرید) دستورالعمل‌هایی در دست انجام است و همکاری خوبی را در این زمینه شاهد هستیم. در بحث شماره گذاری خودرو‌های وارداتی هم باید گفت که با همکاری پلیس راهور، سرعت تخصیص پلاک ملی به خودرو‌های صفر کیلومتر وارداتی افزایش چشم گیری داشته و در حال حاضر به صورت روزانه تعداد قابل توجهی از خودرو‌های وارداتی به دست خریداران می‌رسد.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *