میلگرد از سازه‌های فولادی مستحکمی بوده که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه با قطرهای مختلف ساخته می‌شود به همین دلیل هر کدام سطح کاربری گسترده‌ای دارند. با نگاه کردن به میلگرد می‌توانید به راحتی قطر آن را تشخیص دهید. برای محاسبه قطر میلگردهای 14، 16 و 18 روش‌های مختلفی وجود دارد که فرمول قطر میلگرد و همچنین استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری قطر میلگرد از مهم‌ترین روش‌ها هستند.
کولیس یک ابزار دقیق برای اندازه‌گیری قطر بوده که سطح کاربری گسترده‌‌ای دارد. در جدول قطر میلگرد بر اساس وزن آن محاسبه شده است. اگر وزن میلگرد را بدانید می‌توانید به راحتی و بر اساس فرمول قطر آن را محاسبه و در جدول ثبت کنید. وزن میلگردهای 14، 16 و 18 به صورت کاملا دقیق در این جدول محاسبه شده است.

 

  نوع میلگرد   قطر  کلاف
 آج دار A2 -340  8 تا 16 میلی متر  1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود
 آج دار A2 -350  8 تا 16 میلی متر  1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود
 آج دار A3-400  8 تا 32 میلی متر  8 تا 16 میلی متر به صورت کلاف 1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود.
 آج دار A3-420  8 تا 32 میلی متر  8 تا 16 میلی متر به صورت کلاف 1.5 تا 2 تن بسته بندی می شود.
 آج دار A4-500   8 تا 32 میلی متر شاخه ای
 آج دار A4-520   8 تا 32 میلی متر شاخه ای

انواع قطر میلگرد ها، 14، 16 و 18

قطر میلگرد بر اساس طول و شاخه آنها محاسبه می‌شود. مثلا اگر قطر میلگرد14 باشد وزن آن بر اساس طول 1.21 کیلوگرم به متر است و وزن شاخه‌ای آن 14.5 محاسبه می‌شود. قطر میلگرد را می‌توان به کمک ابزارهای دقیق هم اندازل‌گیری کرد به همین دلیل شما ‌می‌توانید انواع قطر میلگرد را مشخص کنید. دانستن قطر میلگرد برای استفاده درست از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان مهم است. قطر اسمی میلگرد به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

  • قطر اسمی
  • قطر زمینه‌ای که در آن عاج در نظر گرفته نمی‌شود.
  • قطر خارجی که در آن فقط عاج را در نظر می‌گیرند.

میلگرد 16 دارای قطر اسمی 16، قطر زمینه‌ای 15، قطر خارجی 18. میلگرد 14و 18 هم به همین سبک محاسبه می‌شوند. به طوری که میلگرد 14دارای قطر اسمی 14، قطر زمینه‌ای 13و قطر خارجی 16 است. به همین ترتیب میلگرد 18 هم قطر اسمی 18 و قطر زمینه‌ای 17 و قطر خارجی 20 را دارد.

انواع قطر میلگرد ها، 14، 16 و 18

اندازه گیری قطر میلگرد با کولیس

کولیس یک ابزار کارآمد بوده که برای اندازه‌گیری قطر اشیاء مورد استقاده قرار می‌گیرد و می‌تواند قطر را به میزان بسیار دقیقی اندازه‌گیری کند. کولیس به آچار فرانسه شباهت زیادی ولی روی دسته آن خط کش دقیقی نصب شده است. سر کولیس سرچاقویی دارد که برای اندازه‌گیری قطر میلگرد و اندازه آج آن استفاده می‌شود. لازم است برای استفاده از این دستگاه کاربردی ابتدا با تعریف مهم قطر اسمی برای میلگرد آشنا شوید. بسته به نوع میلگرد آجدار 3 نوع قطر یا اندازه متفاوت در نظر گرفته شده است:

  • همان‌طور که از نامش پیداست، قطر اسمی که در واقع همان قطری است که میلگرد با آن نام به بازار داخلی و خارجي عرضه می‌شود. قطر اسمی در برگ شناسایی هم ذکر می‌شود. قطر اسمی همان مساحت مقطع عرضی میلگرد است که توسط کولیس محاسبه می‌شود.
  • قطر زمینه‌ای، قطری است که آج را در آن نظر نمی‌گیرند و کولیس بدون در نظر گرفتن آج قطر را محاسبه می‌کند.
  • برای محاسبه قطر خارجی، آج را هم در نظر می‌گیرند.
  • در نهایت اگر قصد خرید میلگرد را دارید به عنوان بهترین میلگرد، کارخانه ذوب آهن را معرفی می کنیم. جهت مشاوره و اطلاع از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان با کارشناسان فروش آهن تماس بگیرید.
Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *