به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سرانجام پس از ماهها کش و قوس، در نهایت هیئت منصفه دادگاه منهتن نیویورک دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا را در ارتباط با پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن پیش از انتخابات سال 2016 و مخفی نگه داشتن صورت‌حساب‌های مالی آن گناهکار شناخت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، 12 عضو هیئت منصفه پس از یک روز مشورت، در تمامی 34 مورد جعل سوابق مالی او را مجرم اعلام کرد و قاضی دادگاه نیز قرار است حکم نهایی را در 11 ماه جولای قرائت کند و ممکن است ترامپ به جریمه مالی، حکم تعلیق و یا حتی زندان محکوم شود.

با این حال این حکم قطعی نیست و وکلای ترامپ تلاش خواهند کرد در دادگاه استیناف، حکم را باطل کنند و این پروسه ممکن است ماهها به طول بیانجامد.

در این میان دونالد ترامپ نیز که در جمع حامیان خود در خارج از ساختمان دادگاه حضور پیدا کرده بود، رأی دادگاه را یک «ننگ» دانست و خود را بی‌گناه اعلام کرد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا که قصد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو را دارد، افزود: «حکم واقعی در 5 نوامبر در روز انتخابات خواهد بود». او قاضی دادگاه را یک فرد جنجالی توصیف کرد و گفت که «این نبرد هنوز پایان نیافته است».

از سوی دیگر در پی صدور حکم دادگاه نیویورک علیه دونالد ترامپ، شخصیت‌های دموکرات و جمهوری خواه وارد تنش لفظی شده و در حمایت یا علیه حکم دادگاه سخن گفتند.

«مایک جانسون» رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که امروز یک روز «شرم آور» در تاریخ آمریکا است. او گفت: آنچه اتفاق افتاد یک اقدام صرفا سیاسی بود و ربطی به قانون ندارد.

جو بایدن نیز در اولین واکنش خود گفت: «صندوق رأی تنها راهی است که می‌توان ترامپ را از کاخ سفید دور نگه داشت».کمپین انتخاباتی بایدن نیز گفت: هیچ کس فراتر از قانون نیست.

کریس مورفی سناتور دموکرات نیز در واکنش به این حکم در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ترامپ مرتکب خلاف شد و به این دلیل محکوم شد و این یعنی حاکمیت قانون».

انتهای پیام/

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *