حجت الله فرزانی کارشناس امور بانکی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بازار ارز توافقی با هدف رفع مشکلات صادرکنندگان بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد در این بازار صادرکنندگان بخش خصوصی می‌توانند ارز خود را با قیمت توافقی در یک بازار رسمی و به شکل شفاف عرضه کنند.

این کارشناس می‌گوید: صادرکنندگان همیشه این دغدغه را داشتند که بتوانند ارز حاصل از صادرات را با یک قیمت توافقی و واقعی مبادله کنند تا بتوانند نقدینگی و تامین سرمایه در گردش خود را بهبود ببخشند بنابر این را اندازی بازار توافقی ارزی بسیار کمک کننده این بخش خواهد بود.

فرزانی اظهار کرد: صادرکنندگان تا قبل از این ملزم بودند به قیمت نیمایی یا بازار متشکل ارز حاصل از صادرات خود را عرضه کنند بنابر این اصلا به رفع تعهد ارزی علاقه‌ای نداشتند پس این موضوع سبب شد بازار‌های غیر رسمی در این زمینه شکل گیرد و چالش‌هایی در این حوزه متاسفانه رخ دهد که راه اندازی این بازار می‌تواند این چالش‌ها و مشکلات راه برای تمام بخش‌ها رفع کند.

به تازگی رئیس کل بانک مرکزی از راه‌اندازی تالار ارز اشخاص (بازار ارز توافقی) با هدف رفع مشکلات صادرکنندگان بخش خصوصی در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.

خبرنگار: کیمیا قلی پور

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *