رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی و دارویی، مهمترین عامل جهش تولید را واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی و اعتماد به مردم در تولید دانست.

آقای علیرضا چیذری در مصاحبه با تحریریه صنعت خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به شعار سال “جهش تولید با مشارکت مردم” افزود: چنانچه به مردم اعتماد شود و بخش دولتی و نهاد‌های عمومی غیر دولتی یعنی خصولتی ها، اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کنند می‌توان انتظار جهش تولید در کشور داشت.

 

وی اضافه کرد: واحد‌های تولیدی و شرکت‌های خصوصی اگر بدانند موانع تولید از سر راهشان برداشته می‌شود، برای پویایی اقتصاد و افزایش تولیداتشان، سرمایه گذاری‌های بیشتری انجام می‌هند، همچنین دولت با رفع موانع، می‌تواند شعار سال را عملیاتی کند. 

 

دکتر چیذری در خصوص وضعیت تولید در صنعت تجهیزات پزشکی گفت: صنعت تجهیزات پزشکی از لحاظ فناوری و حجم، در حد مطلوبی قرار دارد، اما تاخیر در پرداخت مطالبات و نبود ثبات نرخ ارز، موجب شده که از توان صد درصدی تولید استفاده نشود، بطوریکه برخی از واحد‌های تولیدی ما با ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ درصدی فعالیت می‌کنند.

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و دارویی افزود: بیش از ۹۰ درصد تولیدات تجهیزات و ملزومات پزشکی، در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، اما مدتی است بخش دولتی به ویژه نیرو‌های مسلح و نهاد‌های غیر دولتی عمومی به این صنعت ورود کرده و رقیب بخش خصوصی محسوب می‌شوند.

 

وی با اشاره به اینکه با ورود نهاد‌های دولتی برخی از شرکت‌های خصوصی عرصه را ترک کرده اند گفت: این نهاد‌ها به دلیل دسترسی به اطلاعات یا وضعیت مالی مطلوب، حتی اگر حوزه تجهیزات پزشکی توجیه اقتصادی برایشان نداشته باشد، سود و زیان برایشان مهم نیست که در موارد زیادی، باعث شدند بخش خصوصی عرصه را ترک کند؛ این موضوع سبب می‌شود برخی از تجهیزات انحصاری شود یا بخش خصوصی تحقیق و توسعه انجام ندهد و متاسفانه بازار را ترک کنند و به سرنوشت خودروسازی و درجا زدن در صنعت و خمودگی دچار شویم.

 

دکتر چیذری افزود: در طول چهل سال گذشته، ۲۰ تا ۲۵ درصد تجهیزات و ملزومات پزشکی در داخل تولید می‌شد، اما در ۵ – ۶ سال اخیر، ۷۰ درصد نیاز کشور به تجهیزات پزشکی در داخل تولید می‌شود و اگر رقابت بخش دولتی کمتر شود، ثبات نرخ ارز، مشارکت بانک‌ها و مردم در تولید بیشتر شود به راحتی می‌توانیم تا ۵ سال آینده، ۹۰ درصد نیاز این صنعت را در داخل بسازیم.

 

رئیس انجمن تامین تجهیزات پزشکی و دارویی گفت: مهمترین مسئله در تحقق شعار سال، مردمی شدن اقتصاد است، توسعه یعنی که شان انسان را در اقتصاد حفظ کنیم مورد دیگر که مرگ اقتصاد محسوب می‌شود اقتصاد دستوری و قیمت گذاری دستوری است یعنی اصل رقابت از بازار حذف شود، دولت اگر فقط وظیفه خودش را که نظارت و حمایت است انجام دهد و از دخالت دست بردارد، مهمترین قدم برای تحقق شعار سال و جهش تولید برداشته و بهره آن را مردم، کشور و خود دولت خواهد دید.

 

 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *