سعید غفوری، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به هدف گذاری دولت برای اجرای سیاست های کلی توسعه دریا محور، گفت: ۶ شهرجدید و‌ یک شهرک ساحلی، فاز اول از مدیریت اجرایی سکونتگاه های ساحلی هستند که هم به لحاظ موقعیت و هم کارکرد به نوعی جزو پروژه های پرچم و‌ پیشران در حوزه توسعه سواحل محسوب می شوند.

وی ادامه داد: شهرهای جدید تیس، مکران مرکزی، شهر جدید در شهرستان جاسک، شهرهای خلیج‌فارس، بریس، کوشک و‌شهرک‌ آفتاب از مجموعه سکونت گاه هایی هستند که علاوه داشتن نقش و کارکردهای متنوع اقتصادی و اجتماعی ، تلاشی برای ارائه الگوهای جدیدی از شهرسازی و معماری متناسب با شرایط اقلیمی و محلی در عین حال توان های منطقه ای و‌بین المللی است.

غفوری اظهار کرد: برای تمامی این نقاط طرح های مکان یابی، ضرورت سنجی و‌جامع تهیه شده و‌برخی از آنها طرح تفصیلی و‌اماده سازی و معماری نیزدارند. 

رئیس هئیت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: برای تمامی این سکونتگاه مطالعاتی در قالب نظام تامین مالی‌و سرمایه گذاری با هدف جذب توان های بخش خصوصی تهیه شده و در این مرحله بسته های مشخصی برای ارائه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی آماده شده است. 

غفوری توضیح داد: شهر جدید تیس در زمینی به مساحت ۴۳۸۰ هکتار با جمعیت پذیری ۱۵۰ هزار نفر با کارکردهای گردشگری، مالی، بازرگانی، سکونتی، دانشگاهی و درمانی؛ شهر جدید مکران مرکزی در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۷۰۸ هکتار با جمعیت‌پذیری ۵۰۰ هزار نفر، با کارکردهای پشتیبان صنعت و معدن، فعالیت‌های لجستیک، بندری و صنعتی، صنایع دریایی، آب و انرژی و سکونت به شمار می رود.

وی ادامه داد: شهر جدید مکران در شهرستان جاسک در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ هکتار با جمعیت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر با کارکردهای پشتیبان فعالیت های صنعتی و لحستیک سواحل، گردشگری، بازرگانی و گردشگری دریایی، احداث خواهد شد. 

این مقام مسئول بیان کرد: شهر جدید خلیج‌فارس در مجاورت شهر بندرعباس، در زمینی به مساحت ۲۴۰۰ هکتار برای سکونت و‌بیش از ۱۵ هزار هکتار برای انواع فعالیت های اقتصادی، فن آوری ، نمایشگاهی دانشی، سیاسی و فرهنگی با جمعیت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر ؛ شهر جدید بریس در زمین به مساحت حدودی ۵ هزار هکتار با جمعیت پذیری ۱۰۰ هزار نفر به عنوان اولین شهر با کارکردهای تحقیقاتی و گردشگری وابسته نجوم و‌مطالعات فضایی در کنار آبزی‌پروری از جمله شهرهای جدید ساحلی است.

او گفت: شهر جدید کوشک در زمینی به مساحت یک هزار هکتار با جمعیت‌پذیری ۱۰۰ هزار نفر با کارکردهای تامین خدمات و سکونت منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان، آبزی‌پروری و توسعه جوامع روستایی پیرامون و همچنین شهرک آفتاب در زمینی به مساحت ۸۶ هکتار با کارکرد گردشگری و پشتیبان جزیره کیش برنامه‌ریزی شده است. 

غفوری تصریح کرد: فرآیندهای مدیریت اجرایی و سرمایه گذاری این شهرهای جدید آغاز شده است و در بخشی از این شهرهای جدید نیز واحدهای مسکونی و تجاری و سایر خدمات و زیرساخت‌های لازم در حال احداث است و برخی نیز در مرحله آماده‌سازی زمین قرار دارند.

غفوری از مجموعه توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران دعوت کرد تا در این کلان پروژه که به توسعه همه‌جانبه در جنوب و در کل ایران می‌انجامد کمک کنند و در منافع اقتصادی آن شریک شوند.

خبرنگار: محبوبه کباری 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *