سوله دست دوم

سوله دست دوم

سوله دست دوم :

سوله دست دوم و کلا تجهیزات مورد استفاده مهمترین ساختار صنعتی برای راه اندازی مشاغل محسوب می شوند و ما باید به اندازه کافی از آنها آگاهی داشته باشیم. دست دوم ، در حالی که می تواند راه را برای مشکلات ما در زمینه تأسیسات صنعتی هموار کند. خطرات زیادی وجود دارد.

از جمله محصولاتی که در بازار سوله به فروش می‌ رسد باید به انواع سوله دست دوم اشاره کرد. استفاده از سوله های دست دوم برای خریداران آنها مزیت ‌های بسیاری دارد. چنانچه شما هم می خواهید نسبت به سفارش و خرید سوله های دست دوم اقدام نمایید خوب است ابتدا اطلاعاتی را راجع به آنها کسب کنید. در این فرصت مطالبی در مورد انواع سوله کارکرده و دست دوم بیان می ‌شود که جهت افزایش آگاهی علاقه مندان مفید است.

Youtube.com 

دستد2

مهمترین خصوصیت سوله های دست دوم قیمت بسیار پایین آن در مقایسه با سازه های نو و همچنین مقاومت بالای آن در مقایسه با سازه های خرپایی و یو بی ام است.

آماده بودن اسکلت این نوع سوله باعث پایین آمدن زمان اجرای پروژه و در نتیجه کاهش هزینه های ساخت می گردد و برای کارفرمایان و افرادی که در حال شروع کسب و کار خود هستند بسیار مقرون به صرفه است.

انواع سوله دست دوم

سوله زوجی:

این نوع سوله  دارای ستون مشترک بوده و به کسانی که میخواهند دهانه سوله آنها بالای ۲۰ متر باشد توصیه میشود.

سوله زوجی با چند ستون مشترک:

سوله های زوجی برای کاربری های مختلف به راحتی قابل اجرا هستند. این سوله ها در میانشان ستونی با عنوان ستون مشترک دارند.

سوله تکی:

این نوع سوله برخلاف سوله زوجی دارای ستون مشترک نیست.

سوله دارای طبقات:

این نوع سوله ها که معمولا دارای یک طبقه هستند، بسته به نیاز مشتری می توانند برای مصارف اداری، انبار و … استفاده شوند. لازم به ذکر است در صورت نیاز می شود به تعداد طبقات آن اضافه کرد.

سوله با جرثقیل سقفی:

کارگاه های صنعتی که نیاز به جابجایی وسایل سنگین دارند از کاربرد های این سوله ها هستند.

سوله دست دوم خرپایی 

سوله های دست دوم خرپایی مدرن ترین نوع سوله ها می باشند.

چرا که بیشتر مراحل ساخت و طراحی ان به وسیله نرم افزار صورت می گیرد.

از این نوع سوله در ساخت هایی با دهانه های گسترده استفاده می شود.

از این سوله در سایر شرکت های معتبر بویینگ و یا ناسا استفاده می شود.

صرفه اقتصادی

این سوله ها در مقایسه با سایر سوله های استفاده شده به صرفه تر می باشد.

چرا که دارای قیمتی کم، کیفیت  و مقاومت بالا و امکان طراحی دلخواه و گسترش طول دهانه در آن وجود دارد.

خب قطعا این سوله ها در ایران به اندازه ای قدمت ندارند که بتوانید سوله خرپایی پیدا کنید.

و در ضمن باز هم بر این نکته تاکید میکنیم که سوله دست دوم وجود ندارد.

سوله آکام فلز به شما پیشنهاد میکند که قبل از خرید هر گونه سوله ای تحقیقات خود را در این رابطه به صورت کامل انجام دهید.

جهت مشاوره بهترین محصول با ما تماس بگیرید : ۳۸۶۲۸۰۶-۰۹۱۲ و ۲۵۵۹۱۰۳-۰۹۳۰ _ آقای مهندس متولی

به دلیل پیچیدگی تعمیرات تعمیر ، امکان تهیه سوله ممکن است یک فرآیند آسان نباشد. بنابراین با توجه به ظرفیت بالای فنی و مهندسی مورد نیاز ، فرآیند ترمیم و ترمیم طاقچه باید توسط شرکت هایی با توان فنی و مهندسی بالا انجام شود.

آکام فلز با کمک نیروهای فنی و مهندسی و همچنین تعداد زیادی تیم اجرایی و مراکز انبارداری متعدد در ایران ، توانست خود را در بین شرکتهای پرقدرت قرار دهد. بنابراین با استفاده از دانش فنی و مهندسی فرآیند ترمیم و تعمیر قطعات آسیب دیده مرکز ، با دقت بالایی بر اساس نقشه ساختاری انجام می شود و اقدامات لازم برای ترمیم سازه با نظارت مهندسین مجرب انجام می شود.

سوله دست دوم 1
سوله دست دوم

سازه های فلزی ساختمانی در انواع مختلفی وجود دارند و تحت نام های مختلف مارک تجاری به بازار عرضه می شوند که هر یک نمایانگر نوع خاصی از لانه های فولادی است.

مثلا اگر قصد خرید مبل جدید یا دست دوم را دارید ، ابتدا باید اطلاعات لازم و کافی از آن  بدانید وگرنه احتمال اینکه متضرر شوید خیلی زیاد است در خرید و فروش سوله های دست دوم هم می بایست آگاهی خوبی داشته باشید.

کارشناسان خرید و فروش بانک سوله آکام فلز پاسخگوی سوالات شما در این زمینه هستند کافی است با یکی از شماره های زیر تماس حاصل فرمائید :

۰۹۱۲۳۸۶۲۸۰۶                                         ۰۹۳۰۲۵۵۹۱۰۳

قیمت نهایی ساخت و تولید سوله به چندین عامل بستگی دارد:

زمین اجرا :

نوع تراکم خاک و خاک ، جنوبی یا شمالی ، گرم یا خشک یا مرطوب ، شیب خاک ، طول و عرض خاک و میزان خاکبرداری و خاکبرداری تأثیر بسزایی در قیمت  تمام شده دارد. بنابراین باید این عوامل مورد توجه قرار گیرد و تحقیقات لازم قبل از شروع ساخت  مورد توجه قرار گیرد.

ارتفاع و باز شدن آشیانه :

اندازه ، ارتفاع و طول  و همچنین طول  بسته به میزان ستون ها و تیرهای مورد استفاده و همچنین پوشش های سقف ممکن است متفاوت باشد. علاوه بر این ، نوع استفاده از آنها ، از جمله ورزش ، دام ، انبار و غیره نیز می تواند بر قیمت سوله تأثیر بگذارد.

سوله جدید یا استفاده شده:

سوله های جدید طبق سفارش مشتری ساخته شده و طبق نیاز وفقط مخصوص او ساخته شده است ، بنابراین هزینه سوله های جدید شامل هزینه های طراحی و ترسیم می باشد. اما سوله های دست دوم بسیار ارزان تر از مدل های جدید هستند و هیچ هزینه طراحی و مهندسی ندارند.

مصالح ساختمانی و موارد ساخت یک سوله:

همچنین شایان ذکر است نوع مواد مورد استفاده در تهیه و ساخت پروژه بر قیمت آن تأثیر می گذارد. در مناطق کوهستانی با باران شدید و برف ، طاقچه های سنگین با خارهای ضخیم برای تحمل بار مرده و بارندگی های ورودی برف لازم است. در حالی که در مناطق گرمسیری سوله های سنگین لازم نیست.

سوله استوک
سوله استوک

خصوصیات سوله :

سوله سازی به دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت است خصوصاً آنکه قاب‌ها در این نوع سازه‌ها کاملاً متفاوت بوده و دارای شیب می‌باشند و دهانه‌ها نیز نسبت به سایر سازه‌ها بزرگتر است. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها، جهت اجرای این سازه نمی‌توان از پروفیل‌های موجود در بازار استفاده نمود و باید اقدام به ساخت آن‌ها کرد که اصطلاحاً به آن تیر ورق می‌گویند.

در ابتدای این مقاله باید این مطلب را عنوان نمائیم که برای تهیه سوله می بایست یا سفارش طراحی و ساخت خود را به شرکت های مربوطه داد و یا اینکه به همین شرکت ها یا شرکت های معتبر مراجعه  نمود و برای کار خود از سوله های دست دوم یا استوک استفاده کنیم.

انواع سوله :

سوله تک دهانه به صورت ۸
سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸یا ۸۸۸۸
سوله دو دهانه به صورت ۸۸
سوله قوسی
سوله چند ضلعی

 

طراحی سوله :

موضوع طراحی سوله کاریست تخصصی و بسیار دقیق، فاکتورهای مهمی در طراحی دخیل هستند که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند هم هزینه گزافی را به سازنده تحمیل کند که صرفه اقتصادی را زیر سؤال می‌برد و هم ممکن است نتیجه معکوس داده و استحکام و پایداری سازه را تضعیف نماید و موجب ایجاد حوادث جبران ناپذیر گردد. برای طراحی یک سوله اطلاعات زیر مطلوب است:

 • بارگذاری برای بار مرده، بار برف و بار نامتقارن

 • بارگذاری جانبی سوله شامل بار باد و زلزله
 • بارگذاری جرثقیل برای سوله، سؤال: آیا جرثقیل در طراحی سوله در نظر گرفته شود یا خیر؟ (بله:محاسبه بار دینامیکی جرثقیل)
 • ضریب منطقه‌ای، رفتار و اهمیت برای سوله
 • ارتفاع جانبی سوله و ارتفاع دیوار
 • دهانه و طول سوله
 • تعداد قاب‌های طولی سوله
 • درز انقطاع
 • محاسبه ضریب طول مؤثر
 • درصد شیب سقف سوله
 • پوشش مورد نظر سقف سوله (ساندویچ پنل یا ورق گالوانیزه وتوری مرغی)
 • تنش مجاز خاک منطقه موردنظر و نوع زمین ساختگاه
 • نحوه کنترل جابجایی
 • طراحی اتصالات و بیس پلیت برای سوله
 • طراحی تیر حمال جرثقیل
 • طراحی پرلین‌ها به کمک نرم‌افزار
 • طراحی میل مهار(sag rod)
 • ارائه طرحی با حداقل دورریز ورق
 • ارائه دفترچه محاسبات کامل سوله

کنترل کفایت اعضاء در برابر نیروهای موضعی و تعبیه سخت‌کننده در صورت نیاز راهنمایی جهت انتخاب صحیح مقاطع غیر منشوری با توجه کاربری سوله ساختمان سوله شامل ستون، رفتر، پرلین، استرات، وال پست، بادبند، سگراد، سینه بند، پیچ و مهره و سایبان می‌باشد.

سوله دست دوم

سوله دست دوم فروشی

عوامل موثر در قیمت سوله

قیمت تمام شده ساخت سوله ، به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد :

زمین محل اجرای سوله

زمین و نوع فشردگی خاک ، جنوبی یا شمالی بودن ، گرم و خشک یا مرطوب بودن ، میزان شیب زمین ، طول و عرض زمین و میزان خاک برداری و خاکریزی ، در قیمت تمام شده سوله تاثیر بسیار زیادی دارد. بنابراین می بایست قبل از شروع ساخت سوله ، این عوامل را باید مد نظر قرار داده و بررسی های لازم را بعمل آورد. به عنوان مثال ساخت سوله در کاشان با شرایط بسیار متفاوتی نسبت به تبریز یا سایر شهرهای دیگر خواهد بود.

ارتفاع و دهانه سوله

متراژ ، ارتفاع و دهانه سوله و همچنین طول ساخت سالن سوله نیز با توجه به میزان مصرف ستون و رفتر ها و همچنین پوشش های سقف ، می تواند متغیر باشد. همچنین نوع کاربری ساخت سالن سوله اعم از ورزشی ، دامداری ، انبار و غیره نیز می تواند در قیمت سوله تاثیر گزار باشد.

نو یا دست دوم بودن سوله

اسکلت فلزی و سوله های نو با توجه به نوع سفارش مشتری و به صورت مخصوص برای وی ساخته می شوند ، در نتیجه هزینه های ساخت سوله نو ، هزینه های طراحی و نقشه کشی را نیز به همراه خود دارند. اما سوله دست دوم پیش ساخته ، به جهت آماده بودن از قیمت بسیار پائین تری نسبت به سوله های نو برخوردار هستند همچنین هزینه های نقشه کشی و طراحی را نیز ندارند.

متریال ساخت سوله

نوع مواد استفاده در ساخت سوله نیز بر قیمت آن تاثیر گذار می باشد. در مناطق جغرافیایی کوهستانی با بارش باران و برف زیاد ، نیاز به سوله های سنگین با تیرورق های ضخیم می باشد تا در مقابل بار مرده و بار برفی که بر آن وارد می شود مقاومت نماید. در حالی که در مناطق گرمسیری نیازی به سوله های سنگین نمی باشد. 

سووله
سوله

به نظر شما سوله دست دوم ایده آل چیست و چه نکاتی را باید هنگام خرید سوله دست دوم در نظر بگیریم؟ ما در اینجا نکاتی را درباره خرید و فروش سوله دست دوم بیان می کنیم. در خرید سوله دست دوم چند مورد حائز اهمیت است که شامل : طول ، عرض و ارتفاع (جهت مکان مورد اجرای سوله) اهمیت ویژه دارد. در مرحله دوم ، سال سوله سازی ، فرم ساخت سوله ، کیفیت ساخت سوله ، دقت سوراخ کاری فلنچ اتصالات و زاویه برش های آن نیز حائز اهمیت است. از نکات مهم دیگر در مورد سوله دست دوم توجه به میزان اصطحلاک ، کیفیت رنگ و تکمیل بودن متعلقات آن میباشد.

قیمت و هزینه ساخت سوله نیز با توجه به این موضوع دستخوش تغییرات مختلفی میگردد. برای ساخت سولهها، از یک سوله فوق سبک ارزان گرفته تا سوله های فوق سنگین و گرانقیمت، از قطعاتی با ابعاد متغیر استفاده میشود که وزن و ابعاد این قطعات با توجه موارد مختلفی تغییر میکند. مواردی همچون نوع کاربری، ابعاد سوله، موقعیت مکان سوله از نظر سرعت وزش باد و بیشترین میزان بارش برف و… در تعیین این ابعاد و اندازهها موثر هستند. اما صرف نظر از شکل سوله، وزن آن نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار در هنگام انتخاب است.

چرا که قیمت و هزینه ساخت سوله با توجه به آن تعیین میشود. سوله ها از لحاظ وزنی و بسته به میزان آهن و فولاد بهکاررفته در آنها به دو دسته سوله سبک و سنگین تقسیم میشوند. بسیاری از افراد ممکن است به دنبال یک سوله فوق سبک ارزان قیمت باشند. به همین سبب در ادامه به بررسی این نوع سوله ها میپردازیم. با توجه به بالا بودن قیمت و هزینه ساخت سوله های سنگین، تقاضا برای سوله های سبک بیشتر است.

سالهاست که برای راه اندازی محیطهای مختلف صنعتی از جمله کارخانجات، انبارها، مراکز دام و طیور و… به جای صرف زمان و هزینه بالا برای ساختوساز، از سوله استفاده میشود. سوله ها مزایای زیادی را به همراه دارند و وزن سبک، قیمت مناسب و سهولت در جابجایی، آنها به انتخاب بسیاری از صنعتگران تبدیل کرده است. 

در ساخت سوله های سبک از فلزات کمتری استفاده شده است. اما در عین حال این سوله ها از مقاومت بالایی نیز برخوردارند. به همین جهت در موارد مختلفی میتوان آنها را به کار برد. اما به طور کلی سالن های ورزشی بیشترین استفاده را از آنها دارند. استفاده از یک سوله فوق سبک ارزان مزایای زیادی را به همراه دارد. قیمت و هزینه ساخت سوله سبک پایینتر است. جابجایی این سوله ها به راحتی امکانپذیر است.

بارگذاری سوله :

ترکیبات بارگذاری دخیل در طراحی سوله (در سوله پرداز) به شرح زیر هستند:

 • بارمرده سوله
 • بار برف سوله
 • بار باد سوله
 • بار زلزله سوله
 • بارهای خاص در سوله
 • بارهای جرثقیل در سوله

با استفاده از این ترکیبات بارگذاری به طراحی سوله می پردازیم. نکاتی پیرامون طراحی سوله

سوله‌های سنگین طراحی شده یا ساخته شده:

۱. گاهی اوقات سازندگان علاقه‌مند هستند به دلایلی همچون کاهش دور ریز ورق، سود بیشتر یا احساس نا امنی از سوله‌هایی که می‌خواهند بسازند مقاطع را نسبت به طرح ارائه شده قوی تر بسازند. مثلاً ارتفاع جان درپای ستون و تعداد بولتها را افزایش می‌دهند ویا عرض بال‌ها را زیاد تر می‌کنند یا طول ماهیچه تیر را زیادتر می‌گیرند. در این میان اگرچه کل طرح قوی تر شده اما باید به نکاتی هم توجه کرد:

– با توجه به اینکه میزان جذب نیرو در قاب خمشی بر اساس ماتریس سختی بوده و ممکن است با قوی تر شدن یک قسمت، نیروی بیشتری هم جذب شود، لازم است بر این اساس کنترل‌هایی صورت گیرد تا افزایش نیروی داخلی عضو نسبت به نیروی دیده شده در طراحی خطرساز نباشد. مثلاً جذب لنگر بیشتر در انتهای تیر، نیازمند پیچ‌های بزرگتری دراتصال تیر به ستون می‌تواند باشد. با جوش دادن و تقویت بیش از حد پای ستون با استیفنرهای متعدد می‌توان باعث جذب لنگر در یک اتصالی که مفصلی فرض شده گردید و موجب گسیختگی در پای ستون یا ورق کف ستون یا بولتها یا واژگونی فونداسیون شد.

سوله-
سوله

پیش‌بینی سوله برای آینده:

 1. اصولاً تجربه نشان داده‌است اضافه شدن یک سوله (دوقلو یا بچه سوله و…) به سوله موجود یا در حال طرح معمولاً نه تنها باری به آن اضافه نمی‌کند بلکه با توجه به مهار آن وایجاد لنگرهای برعکس در ستون آن هم از نظر تنش و هم از نظر جابجایی وضعیت آن را بهتر می‌کند. اما در مورد سوله‌هایی که قرار است به صورت دوقلو یا چند قلو یا با یک بچه سوله طراحی شوند، اما فعلاً کارفرما قصد دارد که یکی از آن‌ها را بسازد و بعدها در صورت تأمین مالی بخش دیگر را بسازد، قضیه فرق می‌کند و از آنجا که در چند سالی که این سوله به صورت تنها استفاده می‌شود، چنانچه مورد فشار بار باد ماکزیمم یا برف که برای آن طرح شده قرار گیرد، ممکن است عملکرد دیده شده در طرح را نداشته و تخریب گردد.
 2. در این موارد اولاً بایستی سوله‌ای که فقط قرار است ساخته شود را نیز جداگانه مدل نمود و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دارد. چنانچه تنش‌های این سوله به تنهایی بیشتر از حد مجاز است لازم است آن را تقویت نمود، اما اگر صرفاً در حالت تنها جابجایی آن قدری از حد مجاز فراتر رود به نظر می‌رسد می‌توان تا حدودی خاص که باید به تأیید دستگاه‌های زیربط برسد و این میزان بستگی به تعهد کارفرما در مورد ساخت قسمت نهایی سوله در مدت زمان محدود دارد می‌توان این جابجایی را نادیده گرفت.

تحلیل دو بعدی یا سه بعدی:

 1. آقای دکتر ازهری روش دو بعدی را ترجیح داده‌اند.
 2. آقای طاحونی تحلیل با تحلیل سه بعدی موافق تر هستند.
 3. تحلیل سوله به صورت سه بعدی پیچیده می‌شود و به مهاربندهای سقف بستگی پیدا می‌کند و حتی اعضای فشاری هم نیرو می‌گیرند.
 4. برای کنترل جابجایی سوله و استفاده از ظرفیت به هم پیوستگی قاب‌ها نیاز به مدل سه بعدی هست.
 5. در مدل سه بعدی از نصف بودن چشمه باربر قاب‌های اول و آخر نسبت به سایر قاب‌ها و وجود ستون‌های باد و تیر نعل درگاه و کلاف و حتی دیوار و گاهی کوچکتر بودن فاصله دو قاب اول و دوم برای کاهش جابجایی می‌توان استفاده کرد.
 6. می‌توان از بادبند در قاب‌های ابتدا و انتها برای مهار بیشتر آن‌ها استفاده نمود.
 7. باید فونداسیون‌های این دو قاب برای نیروهای بیشتر باد طراحی شوند.
 8. با توجه به کاهش جابجایی سوله و کاهش اثر −p ممکن است تنش‌های سوله از حالت دوبعدی کمتر گردند. اما با توجه به اینکه ممکن است تحلیل خیلی دقیق نباشد یا در عمل خوب کار نکنند بهتر است برای کاهش تنش‌ها از این روش استفاده نگردد. بلکه صرفاً به خاطر جابجایی از این روش استفاده گردد که خطر خاصی ایجاد نشود.
 9. بهتر است در حالت استفاده از تحلیل سه بعدی برای کنترل جابجایی سوله در قاب دو بعدی جابجایی سوله به عددی مانند دو برابر جابجایی مجاز سوله محدود گردد تا از عملکرد سوله اطمینان حاصل شود.
 10. در حالت تحلیل دو بعدی تنش‌های خارج صفحه مانند پیچش ناشی از نیروی طولی جرثقیل یا خمش‌های حول محور ضعیف تیر و ستون‌ها دیده نمی‌شود.
 11. در هر حال تحلیل سه بعدی واقعی تر است و در واقع علاوه بر بادبندهای سقف به دلیل اتصال Zها به یکدیگر و پوشش سقف توسط ورق موجدار، اصولاً قاب‌های سوله به هم مرتبط هستند و با هم کار می‌کنند.

سوله استوک

ترکیبات بار :

برخی افراد قبل از بارگذاری سوله مقایسه‌ای بین برش پایه ناشی از زلزله و باد می‌کنند و فقط نیرویی که برش پایه بیشتری دارد را به سازه اعمال می‌کنند. (معمولاً بار باد) در حالیکه اصولاً این دو تفاوت‌های زیادی هم دارند، از جمله:

الف – بار زلزله صرفاً به مراکز جرم به صورت نقطه‌ای وارد می‌شود و به هر کجا که جرم وجود دارد. اما بار باد به هر کجا که پوششی وجود دارد اعمال می‌شود و توزیع آن به شکل خطی است.

ب – اصولاً توزیع بار زلزله در سوله‌های متقارن، در دو طرف مشابه است. مثلاً در تیرها و ستون‌های دو طرف اما در مورد بار باد در یک طرف، فشار و در یک طرف مکش داریم و در ستون سقف شیبدار مکش‌هایی هم به سمت بالا داریم که عکس‌العمل‌های ویژه‌ای را در اعضای قاب و تکیه گاه‌ها حاصل می‌کند.

ج – در ترکیبات بارگذاری ترکیبی مانند ۰٫۵WL +DL+SL داریم که در مقایسه با ترکیب بار EQ +DL+SL (که بار زلزله بدون ضریب است) قابل مقایسه نیستند.

اما در مورد ترکیب بار EQ +DL+SL به نظر می‌رسد قدری دست بالا باشد. چطور است که آیین‌نامه همزمانی بار برف ۵۰ ساله و باد ۵۰ساله را ناچیز دانسته ولی همزمانی بار برف و زلزله را محتمل می‌داند. در حالیکه باد خیلی محتمل تر از زلزله است: آیین‌نامه بارگذاری ایران سال ۸۵ ص۸۳ –بند ۶-۸-۱

(EیاW) +D

(E یا W) 0.5S)+یا+(Lr L+D

(E یا W0.5) S)+یا+(Lr L+D

آیین‌نامه فولاد ایران ویرایش جدید:

[(E یا W (L+D]0.75 (E یا W (D]0.75

جالب است که در اینجا ضریب ۰٫۵ برای همزمانی بار باد و برف هم منظور شده‌است و ثانیاً ضریب ۱- به عنوان بار باد منظور گشته در صورتی که این ضریب در ترکیبات بار وارد شود مسائل جالبی به وجود می‌آید. از جمله اینکه مکش‌های وارد بر سقف به صورت فشار درآمده و هم جهت با بار برف و بار مرده می‌شوند و مکش ناشی از بار باد (با ضریب شکل مربوط به خودش) به صورت فشار درآمده و فشار وارد بر سازه به شکل مکش در می‌آید. البته در ویرایش قبلی آیین‌نامه فولاد این اشتباهات وجود نداشته‌است.

اثرات تغییرات LTB وK تیر و ستون بر تنش مجاز آنها:

اصولاً هم تیر و هم ستون در سوله از جنس تیر ستون هستند و در هر دوی آن‌ها عموماً ویژگی تیر غالب است تا ستون به دلیل سبک بودن بارها، عمده تنش ایجاد شده در اعضا به شکل خمشی است نه فشاری. مگر در مواردی که ستون دارای جرثقیل سنگینی باشد که درصدی از تنش هم ناشی از نیروی محوری خواهد شد؛ لذا اصولاً بحث بیش از حد دربارهٔ K خیلی در سوله‌ها مصداق پیدا نمی‌کند و اصولاً عددی بین ۱٫۳ تا ۲ را می‌توان به عنوان K ستون به کار برد و تأثیر چندانی بر ابعاد سازه نخواهد گذاشت. اما در مورد گزینه LTB نرم‌افزار از این عدد در دو جا استفاده می‌کند. اولاً عدد LTB کوچکتر از ۱ به این معنی است که طول مهار نشده ستون کاهش داده می‌شود. مثلاً اگر LTB ستون ۰٫۵ تعریف شود و K آن ۱٫۳:

ضریب لاغری:

یعنی بر شکل کمانش عضو و معادله کمانش آن تأثیر می‌گذارد و از آنجا بر تنش مجاز فشاری. تا این‌جای قضیه چندان دور از واقعیت نیست، اما LTB به عنوان فاصله مهارهای جانبی بال فشاری هم برای برنامه شناخته می‌شود و از آنجا ممکن است در تعیین تنش مجاز خمشی تأثیر فراوانی داشته باشد. در حالیکه در بسیاری حالات قوطی به کار رفته در دل ستون یا در وسط جان اجرا می‌شود یا چسبیده به بال کششی و استفاده از آن به عنوان مهار جانبی بال فشاری در محاسبات صحیح نیست. البته راه حل ساده پیشنهاد شده در این رابط جوش دادن یک ورق تقویت جان بین بال فشاری و قوطی مهاربند می‌باشد.

فونداسیون‌های گیردار:

باید کف ستون‌ها تحت همه حالات بار طراحی شوند (و بولتها) چون ممکن است در یک حالت e بزرگ باشد ولی نیروها کم باشند و در حالتی دیگر e متوسط باشد ولی کشش یا فشار در ستون زیاد باشد.

همچنین در صورتی که بخواهیم از فونداسیون منفرد استفاده کنیم، ناپایدار است. چرا که نهایت e که می‌تواند از بزرگتر باشد تا قسمتی از پی تحت کشش بیفتد است و از آن به بعد پی ناپایدار می‌شود و همان‌طور که می‌دانیم همیشه در حالت گیردار e بزرگتر از است. چون معمولاً لنگر زیادی در پای ستون وجود دارد و نیروی محوری کمی بنابراین e= همیشه عدد بزرگی است.

ضمناً در صورت استفاده از فونداسیون نواری روی پیچش شناژهای رابط طولی نمی‌توان حساب کرد چون بار باد همزمان به همه قاب‌ها وارد می‌شود (همین‌طور سایر بارها) و چنانچه دهانه سوله بزرگ باشد فونداسیون‌های نواری عرضی هم شاید خیلی کارساز نباشد. چون اولاً باید آن‌ها را طراحی نمود (آرماتور و بلندشدگی آن‌ها را) و ثانیاً تغییر شکل آن‌ها باید بررسی شود که از حد مجاز بیشتر نباشد. ضمناً همان تغییر شکل (چرخش فونداسیون) هر چقدر هم که ناچیز باشد، باید اثر آن را بر روی جابجایی کنیم سوله بررسی کرد. ضمناً معمولاً وصل کردن فونداسیون به صورت نواری بسیار پرهزینه است.

گیرداری فونداسیون:

۱. اصولاً هیچ دیتایلی برای فونداسیون صرفاً مفصلی و گیردار نیست.

۲. چگونگی اعمال گیرداری نسبی در فایل و دتایل اجرایی آن نیاز به تحقیق دارد مثلاً نمی‌توان گفت چه اتصالی ۲۵٪گیرداری دارد. اما در کل می‌توان گفت هر اتصالی حداقل ۱۰٪ گیرداری را دارد که از ظرفیت آن می‌توان برای کنترل جابجایی سوله استفاده کرد. اما باید بولت‌ها و فونداسیون را هم بر آن اساس طراحی نمود.

۳. گاهی گیرداری نسبی در مورد باری مثل برف تعریف می‌شود ولی در مورد باری مثل باد نسبت‌های بدست آمده بین لنگر جذب شده در حالت گیردار و نیمه گیردار متفاوت است.

اثر دیوارهای جانبی سوله:

۱. در واقعیت دیوارها مهارکننده جانبی ستون‌های سوله و نگهدارنده سوله در مقابل باد هستند. هرچند در تئوری ما فرض می‌کنیم که بار باد از دیوار به سوله منتقل می‌شود. اما در واقع دیوار خود به تنهایی بار باد را تحمل می‌کند و آن را به زمین منتقل می‌کند و اصولاً وجود دیوار در اطراف سوله به کاهش جابجایی آن کمک می‌کند.

۲. از آنجا که با افزایش ارتفاع دیوار از ۵–۶ متر هم سقوط آجر و مصالح در هنگام زلزله و تخریب دیوار به پایین وجود دارد و هم وزن سازه افزایش یافته و باعث می‌شود سوله سنگین تر گردد به نظر می‌رسد بهتر است از کاربرد آجر و دیوار در ارتفاع بیشتر خودداری شود و به جای آن از مصالح سبک و پوشش‌های نوین استفاده نمود.

لزوم کاربرد شناژهای رابط در عرض سوله:

اگرچه مورد خاصی در مورد اتصال عرضی فونداسیون‌های منفرد سوله درعرض در آیین‌نامه‌ها ذکر نشده اما به برخی از محاسن که در ذیل می‌آید مهندسان را ترغیب می‌کند که به صورت دو در میان یا سه در میان از این کمربندها استفاده کنند:

الف- این کلاف‌ها به عنوان مهاری مطمئن برای آرماتور و قالب بسته شده قبل از بتن ریزی لحاظ می‌شوند و از تکان خوردن بیش از حد آرماتورها جلوگیری می‌کنند.

ب- در هنگام زلزله باعث حفظ انسجام سیستم پی و سوله و جلوگیری از رانش یکی از فونداسیون‌های به تنهایی می‌گردند.

ج- با توجه به وجود درصدی از گیرداری در پای ستون و تغییرشکلی که ممکن است در اثر آن در پی حاصل شود، این شناژها این تغییرشکل و چرخش را محدود می‌کنند.

کنترل کمانش‌های موضعی:

 1. طبق آیین‌نامه فولاد ایران و سایرمراجع بین‌المللی لازم است علاوه بر کنترل تنش در اعضای سازه‌ای فولادی که از تیر ورق ساخته می‌شوند. نسبت‌های عرض به ضخامت نیز برای بال و جان اعضا از حدود مشخصی تجاوز نکند تا از کمانش موضعی جلوگیری گردد.

 2. به نظر می‌رسد با کاهش تنش موجود به مجاز اعضا می‌توان این حالت را نادیده گرفت که جای بحث دارد. البته این موضوع در آیین‌نامه فولاد ایران آمده‌است. می‌توان با یک مثال قدری در این مورد توضیح داد:

فرض کنیم نسبت تنش در یک ستون با ابعاد جان۰٫۶×۹۰ و ابعاد بال ۱×۲۰ کمتر از یک شده‌است. اما به دلایلی طراح یا سازنده مایل است از عرض بال ۲۵ به جای ۲۰ استفاده کند؛ که به نظر می‌رسد با وجودی که از نظر کمانش موضعی محدودیت وجود دارد. اما چون از ورق قوی تری استفاده شده و در کل تنش موجود به مجاز در آن عضو کمتر می‌شود، مانعی نداشته باشد. اما اگر از ابتدا طراح نسبت تنش کوچکتر از ۱ را با مقطع دارای بال ۱×۲۵ بدست آورد، این طراحی اشتباه است.

۳. در ویرایش جدید آیین‌نامه فولاد ایران (مبحث دهم- جدول ۱۰-۱-۲-۱ ص۲۵) حداکثر نسبت پهنای آزاد به ضخامت برای جان ≤ قطعات به صورت ذکر شده که ضخامت‌های زیادی را برای جان قطعات نتیجه می‌دهد و به نظر می‌رسد اشتباه چاپی باشد. چرا که این محدودیت که به عنوان مرز مقاطع غیر فشرده و مقاطع با اجزای لاغر معرفی شده در خود این کتاب در چند جای دیگر نقض شده و به صورت ذکر گردیده‌است. از آن جمله در صفحات۵۲ و۶۷ و۶۸

همچنین در ویرایش قبلی مبحث ۱۰ از رابطه استفاده شده‌است.

مجاورت ستون‌های باد با قوطی‌های سقف:

 1. هدف انتقال بار باد به زمین است .(به کمک رفتار خرپایی)
 2. چشمه باربر قاب اول و آخر نصف سایر قاب هاست.

سوله-0091

جرثقیل:

 1. بایستی نوع پل جرثقیل (تک پل یا دو پل) در ابتدا مشخص گردد. چون این گزینه به سه عامل مربوط می‌شود: یکی فاصله چرخ‌های راهبر پل، دوم وزن پل و سوم محل حرکت ارابه که در حالت تک پل زیر پل و در حالت دو پل روی آن‌ها می‌باشد.

 2. لازم است پل بر اساس تنش مجاز، اثر خستگی، خیز (و پیش خیز لازم) و کمانش موضعی طرح شود.

 3. برای طراحی کامل و دقیق یک سوله که دارای جرثقیل است، بایستی وزن پلها، وزن ارابه، فاصله چرخهای ارابه و راهبر پل معلوم باشد و بایستی این اعداد در نقشه‌ها ذکر شود تا از مسائل و خطرات بالقوه آتی جلوگیری گردد. مثلاً اگر سازنده وزن پل بیشتری را ارائه کند یا فاصله چرخ‌های راهبر را کمتر کند، خطرناک خواهد بود.
 4. بهتر است خیز پل و حماله براساس رابط کنترل شود یا

باید توجه نمود که نوع نشیمن جرثقیل نیز خیلی مهم است. اگرچه استفاده از نشیمن کربل که به ستون جوش داده می‌شود اصولاً مطلوب تر است (چون عضو بالای آن ضعیف نمی‌شود) اما در مواردی که نیروی زیادی به نشیمن جرثقیل وارد می‌شود بهتر است از ستون‌های لبه دار استفاده کرد تا خطر شکستگی کربل یا جوش آن به ستون برطرف گردد.

تغییر ابعاد فایل و تنش اعضا در ورژن‌های مختلف برنامه :

یکی از دلایل تغییرات تنش اعضا در انتقال فایل SAP از ورژنی به ورژن دیگر تغییر فاصله نقاط خروجی یا نقاط check تنش است. (output stations) که در ورژن‌های پایینتر از ۹ فقط توسط کاربر نسبت داده می‌شد، اما در ورژن‌های جدید علاوه بر نقاط قبلی در نقاط تغییر شیب مقاطع و اتصال اعضای دیگر به یک عضو و ورود بارهای متمرکز نیز به صورت پیش فرض برنامه کنترل تنش را انجام می‌دهد که ممکن است در همان نقطه عضو ضعیف باشد: سوله

در برخی از نسخه‌های SAP برنامه به‌طور اتوماتیک در مورد اعضایی که ترکیبات بار برای آن‌ها شامل باد یا زلزله می‌شود تنش‌های مجاز را ۳۳٪ افزایش می‌دهد، اما برخی از نسخه این کار را نمی‌کنند و در کل نسبت تنش بیشتری را نشان می‌دهند. 

soleakamfelez

اجزای سوله :

سوله‌ها دارای اجزای مشخص و تعریف شده‌ای هستند، هر قسمت از سوله توسط مهندسین محاسب جزء به جزء محاسبه و طراحی می‌گردد. بخشی از مشخصترین اجزاء سوله به شرح زیر می‌باشد:

 1. قاب خمشی با تکیه گاه ساده یا گیردار شامل ستون‌ها خرپاها یا رفترها
 2. مهارهای طولی که عموماً به صورت قوطی با لوله هستند.
 3. مهارهای عرضی که بادبندهای سقف جزی از آنهاست.
 4. میل مهارها

۵- زد یا لاپه که در اندازه‌های ۶ و ۷ متر در بازار موجود است.

 1. بادبندها به صورت میلگرد پیش تنیده یا پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرد
 2. نبشی سینه بندFlange stay
 3. براکت‌ها که وظیفه انتقال بار جرثقیل به ستون را دارد
 4. پوشش سقف
 5. دیواره‌ها

نصب سوله :

معمولاً اتصال اغلب قسمت‌های یک سوله به وسیلهٔ پیچ و مهره و در مواردی نیز از طریق جوش انجام می‌گیرد. به دلیل اینکه تمامی قطعات سوله در کارخانه ساخت بالا ساخته می‌شوند و بیشتر اتصالات از نوع فلنجی بود معمولاً عملیات نصب در چند روز خاتمه می‌یابد و این امر باعث صرفه جویی فراوان در وقت و هزینه تمام شده می‌گردد.

ساخت سوله‌های جدید با ubm , kspan :

امروزه با توسعه یافتن علم و تکنولوژی دیگر روش‌های سنتی و قدیمی پاسخگوی نیازهای کنونی نمی‌باشند زیرا رقابت در دو زمینه قیمت و سرعت ساخت از بسیار زیاد شده و از اهمیت ویژه‌ای بر خوردارند، به همین دلیل هم‌اکنون روش‌های ساخت سوله نیز تغییر کرده و از دستگاه‌هایی نظیر UBM و KSPAN (یو بی ام و کی اس پن) استفاده می‌شود که سرعت ساخت را تا حداقل ۵ برابر افزایش می‌دهند و قیمت تمام شده سازه را به میزان حداقل ۵۰ درصد کاهش می‌دهند. سازه‌ها به صورت ضد زلزله بوده چون بسیار سبک می‌باشند و در مقابل سرعت باد تا بیش از ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت مقاوم هستند؛ همچنین به دلیل داشتن شیارهای متعدد بر روی سطح خود جریان هوا به عنوان یک پوشش عایق در آن‌ها عمل می‌کند. البته در مناطق بسیار سرد نظیر سیبری یا مناطق بسیار گرم می‌توان از پوشش‌های پلی اورتان برای عایق بندی بیشتر استفاده نمود. این سازه‌ها بر روی یک فونداسیون سبک قابل اجرا هستند همچنین نیازی به جوشکاری ندارند.

نحوه ساخت سوله با این روش (kspan , ubm) :

دستگاه‌های ubm , kspan در اصل یک نوع رول فرمینگ می‌باشند، برای ساخت سوله ابتدا ورق وارد دستگاه می‌شود سپس طی فرایندی از بین یکسری غلتک عبور می‌کند که این امر سبب می‌گردد تا به ورق شکل و قوس دلخواه داده شود. جهت ساخت سوله با دهانه‌های مختلف این تنظیمات قابل تغییر می‌باشند. سپس ورقهای شکل داده شده توسط یک ماشین کوچک به نام سیمر (seamer) درهم دوخته می‌شوند تا دیگر نیازی به جوشکاری نباشد و همچنین قدرت و استحکام سازه را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.( اقتباس از سایت ویکی پدیا )

امیدواریم با خواندن مطالب فوق اطلاعات مفید و کاربردی به دست آورده باشید و بر آگاهی های شما افزوده باشد.

در زمینه طراحی و ساخت انواع سوله، خرید و فروش سوله دست دوم، فروش عمده ورق سیاه و کانکس ، گروه صنعتی آکام فلز در ابتدا با مشاوره رایگان نیاز مشتری را بررسی و به او یادآوری می کند تا متحمل هزینه های گزاف نشود لذا خواهشمندیم در اسرع وقت با کارشناسان و متخصصین شرکت آکام فلز تماس بگیرید : 

۰۹۱۲۳۸۶۲۸۰۶                                         ۰۹۳۰۲۵۵۹۱۰۳

 

با تشکر از شما عزیزان

 

https://bit.ly/2wWNThB

https://tinyurl.com/rbnqfss

https://is.gd/CjnhLH

https://opizo.com/caHMyx

https://b2n.ir/790329

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 1. […] سوله سازی به دلیل کاربرد عمدتا صنعتی ، از لحاظ ساختاری با سایر سازه ها تفاوت دارد ، خصوصاً از آنجایی که فریم های موجود در این نوع سازه ها کاملاً متفاوت و دارای شیب هستند و دهانه آنها حتی از سایر سازه ها نیز بزرگتر است. با توجه به بزرگی تیرها و ستونها ، پروفیل های موجود در بازار نمی توانند برای ساخت این تیرها مورد استفاده قرار گیرند و باید در آنچه به عنوان یک تیر فلزی شناخته می شود ، تولید شوند. […]

  • با سلام
   ممنون از مطلبی که در خصوص سولههای صنعتی نوشتید
   ممنون میشیم از نظرات و پیشنهادات شما بیشتر استفاده ببریم
   براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.
   پاینده و پیروز باشید

   • درود بر شما همکار خوب
    هرآنچه که درباره سوله های استوک و دست دوم نوشتید بسیار بلند و کامل هست .
    مطلب دراینموارد خیلی است بهتره که عزیزانی که بدنبال آن هستند با تماس تلفنی از جزئیات باخبر شوتد سپس اقدام به خرید نمایند تا بعدها مشکلی پیش نیاید.
    سربلند باشید

Leave a Reply

mhb55 *