نائب رئیس کمیسیون استاندارد و محیط زیست اتاق بازرگانی ایران گفت: تایید صلاحیت کیفیت کالا توسط نهاد‌های ارزیابی انطباق استاندارد داخلی ۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ آقای سعید تاجیک نائب رئیس کمیسیون استاندارد و محیط زیست اتاق بازرگانی ایران در نشست فعالان اقتصادی با رئیس سازمان ملی استاندارد در اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی تهران افزود: عضویت ایران در مجمع کشور‌های آسیا – اقیانوسیه در حوزه همترازی استاندارد، موضوع مهمی است که تسهیل تجارت و صادرات را به دنبال دارد.

 

نائب رئیس کمیسیون استاندارد و محیط زیست اتاق بازرگانی ایران گفت: پیش از عضویت ایران در این مجمع، صادرکنندگان باید تأیید صلاحیت کیفیت کالای صادراتی خود را چه در حوزه آزمون‌های کیفیت و چه در حوزه گواهینامه کیفیت در کشور مقصد انجام می‌دادند، اما با تلاش سازمان استاندارد و با کمک تشکل‌های اقتصادی از اواخر سال گذشته و ارزیابی‌های انجام شده در ابتدای امسال، ایران به جمع کشور‌های دارای صلاحیت ارزیابی انطباق استاندارد پیوسته است.

 

 

وی ادامه داد: این اتفاق باعث می‌شود که گزارش تایید صلاحیت کیفیت کالا توسط نهاد‌های ارزیابی انطباق در ایران مورد پذیرش کشور‌های مقصد صادراتی قرار گیرد و نیاز به فرایند تایید صلاحیت کالا در آن کشور‌ها نیست.

 

تاجیک با اشاره به مزایای این اتفاق برای کشور گفت: پیش بینی می‌شود تایید صلاحیت کیفیت کالا‌های صادراتی در داخل کشور، ارزش صادراتی ایران را تا ۲۰ میلیارد دلار افزایش دهد و ۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور داشته باشد.

 

وی افزود: لازم است سازمان استاندارد در توافقات دوجانبه با کشور‌های هدف صادراتی که مهمترین آنها عراق، افغانستان و چین هستند برای استفاده صادرکنندگان از این فرصت هماهنگی بیشتری به عمل آورد.

 

 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *