سید روح اله لطیفی، مدیرکل دفتر مطالعه، پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص عرضه بزرگ زعفران در بورس اظهار داشت: در راستای استمرار در شفافیت عرضه کالا در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و عرضه‌های موفق محصول زعفران خریداری شده توسط تعاونی‌های روستایی در سال ۱۴۰۱ و نیاز بازار، سومین عرضه زعفران در سال جاری برای این محصول روز سه شنبه هشتم خرداد در رینگ صادراتی بورس کالا انجام خواهد شد.

وی افزود: ۶ هزار کیلوگرم زعفران عرضه شده سبد زعفران خراسان رضوی، ۳۲ کیلوگرم سبد زعفران خراسان جنوبی و ۲۵ کیلوگرم سبد زعفران خراسان شمالی است که جزییات کیفی هر سبد در اطلاعیه بورس کالا آورده شده است.

دبیر کمیته توسعه صادرات سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص جزییات این عرضه توضیح داد: کل زعفران در معرض فروش در این عرضه، می‌بایست صادر شود و اسناد مثبته گمرکی آن در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار گیرد.

لطیفی افزود: از نکات مهم این عرضه امکان خرید نقدی و امکان خرید اعتباری است.

وی گفت: زعفران‌های عرضه شده در بسته‌های نایلونی مخصوص پلمپ شده با وزن حداکثر پنج کیلوگرمی است و خریدار قبل ازخرید، مکلف به رویت کالا و کسب اطمینان ازکیفیت محصول است.

لطیفی نحوه خرید این عرضه در بورس از سوی صادرکنندگان اظهار داشت: برای خرید هم نقدی و هم اعتباری از سوی صادرکنندگان می‌بایست ۱۰ % قیمت به صورت نقدی به حساب بورس کالای ایران درمهلت تسویه واریز شود و تسویه مابقی برای خرید نقدی بر اساس شرح مندرج در اطلاعیه بورس کالا، اما در خرید اعتباری مابقی حداکثر در ۴ ماه باکارمزد۲ %ماهانه، و ارائه ضمانتنامه بانکی و تعهدپرداخت صورت گیرد که خریداران برای اینکه مشکلی در فرآیند خرید پیدا نکنند می‌بایست با دقت اطلاعات مراحل مختلف خرید و تسویه را از بورس کالا دریافت کنند.

مدیرکل توسعه بازار سازمان تعاون روستایی ایران در خصوص تضمین صادرات این محصول گفت: برای تضمین انجام تعهدات صادراتی، خریدار موظف است یک فقره ضمانتنامه بانکی حسن انجام تعهدات معادل ۱۰% ارزش کل قرارداد و به سررسید ۶۰ روز تقویمی همزمان باانجام امور تسویه به فروشنده ارائه کند و اظهار کالا به گمرک نیز باخریدار خواهد بود.

وی افزود: زمان تحویل کالا ۲۶ خرداد ماه سال جاری است و در صورت عدم حمل به موقع کالا توسط خریدار حداکثر تا ۱۰ روزکاری پس از مهلت مجاز تحویل، خریدار مشمول پرداخت هزینه انبارداری معادل ۴۰ ریال برای هر گرم در روز برای باقی مانده زعفران خریداری شده خواهد بود، افت کیفی ناشی از عدم خروج به موقع برعهده خریدار خواهد بود.

لطیفی تاکید کرد: حداقل عرضه زعفران خراسان رضوی ۱۰۰ کیلوگرم، خراسان شمالی ۲۵ کیلوگرم و خراسان جنوبی ۳۲ کیلوگرم در نظر گرفته شده است و حداکثر عرضه نیز طبق نامه‌ای که به کارگزاری ارسال شده برای خراسان رضوی دو هزار کیلوگرم خواهد بود.

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان گفت: در سال گذشته ۲۲۱ تن زعفران توسط تجار به ۵۵ کشور جهان صادر شد که امارات با بیش از ۶۷ تن خرید، چین با ۴۹ تن، اسپانیا با ۴۴ تن، افغانستان با ۲۲ تن و قطر با حدود ۶ تن پنج مقصد صادرات زعفران ایرانی بودند.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *