قیمت هر مترمربع سوله 

بحث راه‌اندازی و هزینه و قیمت هر متر مربع سوله، یکی از موضوعات بحث‌برانگیز و پر چالش در کسب‌وکارها هست و در بسیاری از موارد به دلیل هزینه‌های زیاد احداث و راه‌اندازی سوله خیلی از واحدهای صنعتی و شرکت‌ها تا مدت‌ها درگیر تأمین هزینه سوله واحد صنعتی خود می‌شوند. با توجه به وضعیت اقتصادی و وضعیت نابسامان تولید در کشور ارائه یک قیمت دقیق و درست برای قیمت راه‌اندازی سوله کاری غیرممکن به نظر می‌رسد و باید تمامی هزینه‌های راه‌اندازی یک سوله به قیمت روز محاسبه گردد.

به دلیل عدم توانایی بسیاری شرکت‌ها برای تأمین هزینه ساخت سوله بسیاری از واحدهای صنعتی روی به سمت خرید سوله دست‌دوم می‌کنند که خوشبختانه این سوله‌ها از جوانب زیادی می‌تواند مشکلات کارفرماها را به‌نوعی مرتفع کند البته در خرید سوله دست‌دوم هم می‌بایست پارامترهای مهمی مدنظر قرار بگیرد تا موجب معضلاتی در آینده نگردد.

نکته قابل‌تأمل: در این بازار آشفته و پر از مواد اولیه نامرغوب شنیدن قیمت‌های فوق پایین و عجیب‌وغریب از برخی پیمانکاران ساخت سوله دور از انتظار نیست و حتماً دلایلی دارند و شما اگر قیمتی بسیار پایین شنیدید باید از خود بپرسید که دلیلش چیست!

برخی از دلایل پیشنهاد قیمت‌های پایین برای احداث و راه‌اندازی سوله می‌تواند:

 • نداشتن اطلاعات کافی از قیمت مواد اولیه و دور بودن از بازار
 • عدم بروز بودن مجری ساخت سوله در خصوص قیمت روز بازار
 • نداشتن تجربه و سابقه کافی در این کار و انجام پروژه‌ها به هر قیمت
 • نداشتن اطلاع از تمامی هزینه‌های احداث سوله
 • ارائه قیمت‌های پایین باهدف به‌کارگیری مواد اولیه نامرغوب
 • و یا حتی داشتن اهداف سودجویانه و کلاه‌برداری

 

 

قیمت سوله

عوامل مؤثر در قیمت ساخت سوله

شاید دانستن عوامل مؤثر در قیمت ساخت سوله یک دید کلی و خوبی به شما بدهد تا هم بتوانید هزینه‌های ساخت سوله خود را کاهش دهید و هم درک درستی ازآنچه می‌خواهید پیدا کنید. به‌طورکلی عوامل کلیدی و مؤثر در بالا و پایین آمدن قیمت ساخت سوله می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • محل احداث سوله عرض زمین و شیب آن و مقدار خاک‌برداری و خاک‌ریزی و…
 • کاربری سوله
 • ارتفاع و دهانه سوله
 • داشتن و یا نداشتن جرثقیل سقفی در سوله
 • طرح بیرونی و نمای سوله
 • نوع کف‌پوش و مصالح به‌کاررفته برای کف سوله
 • وزن سوله یکی از مهم‌ترین برگ خریدها و عوامل مؤثر در قیمت تمام‌شده سوله
 • هزینه ساخت فونداسیون سوله
 • هزینه‌های ساخت سقف سوله که نسبت به مصالحی که بکار گرفته می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

برگ خریدهای مهم دیگری نیز به‌صورت غیرمستقیم در قیمت سوله تأثیر دارد که با توجه به برهه زمانی آن می‌تواند به‌نوبه خود بسیار مهم و کلیدی باشد. برای کسب اطلاعات جامع‌تر و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. (۰۹۱۲۳۸۶۲۸۰۶)

پارامترهای تأثیرگذار بر هزینه هر مترمربع سوله

اگر بخواهیم چند مورد که در قیمت ساخت سوله بسیار تأثیرگذارند را نام ببریم، به چهار مورد مهم می‌رسیم. به‌طور میانگین قیمت‌ها تحت تأثیر این عوامل قرار می‌گیرند و این پارامترها در افزایش یا کاهش هزینه‌ها مؤثرند و می‌توان این‌گونه دسته‌بندی نمود:

 • محل احداث سوله

محل احداث سوله در هزینه تمام‌شده تأثیر دارد و هرچه محل احداث از کارخانه سازنده دورتر باشد هزینه حمل‌ونقل آن نیز بیشتر می‌شود. علاوه بر آن باید به خاک محل نیز توجه نمایید که جنس و میزان تراکم خاک در چه حدی است. این موضوع می‌تواند برای شما افزایش هزینه در پی داشته باشد. اگر سوله بر روی یک زمین سست قرار بگیرد، باید ابتدا خاک را مقاوم‌سازی کرد و این مورد نیز بر هزینه‌ها اضافه می‌شود. از سوی دیگر نوع آب و هوایی که سوله در آن احداث می‌شود نیز مؤثر است. میزان بارش برف و باران، شدت وزش باد، رطوبت هوا و… در مقاومت سوله و قیمت آن تأثیرگذارند. اگر سوله، دارای دیواره‌های بزرگ و وسیع باشد حتماً باید در برابر وزش باد آن را مقاوم سازند.

 • متراژ و مساحت سوله

مساحت نیز در افزایش و کاهش تأثیرگذار است و هرچقدر که مساحت بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر است.

 • کاربرد سوله

نوع کاربری سوله در قیمت آن مؤثر است.

 • متر یال موردنیاز

این قسمت بسته به تصمیم کارفرما دارد که چه پوششی را برای سقف، دیوار و… انتخاب کند و بخواهد سازه سوله‌اش از چه موادی تشکیل شود؛ بنابراین هزینه این مرحله به پوشش سوله انتخابی بستگی دارد.

 

وزن سوله و تأثیر مستقیم آن بر قیمت راه‌اندازی سوله

همان‌طور که گفتیم وزن سوله یکی از ارکان اصلی برای پایین و یا بالا رفتن قیمت احداث سوله هست به‌طوری‌که اگر شما برای راه‌اندازی سوله خود از تیرهای سینوسی استفاده نمایید می‌تواند در کمترین حالت تا ۲۰ درصد از وزن سوله خود بکاهید که این یعنی پایین آمدن هزینه تمام‌شده سوله به میزان قابل‌توجه و قابل‌تأمل.

 

 

قیمت سوله

هزینه سوله سازی چقدر است؟

در بالا به مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در ساخت سوله اشاره شد. شما اگر قصد ساخت و راه‌اندازی انواع سوله رادارید باید با توجه به معیارهای معرفی‌شده قیمت متوسط ساخت سوله را برای خود دربیاورید. این کار اکثراً پیچیدگی‌هایی را به همراه دارد که ما پیشنهاد می‌کنیم برای برآورد دقیق آن حتماً از مهندسین و مشاورین این حوزه استفاده کنید تا در برآوردهای خود دچار مشکل نشوید.

هزینه مهم است یا کاربرد؟

خیلی وقت‌ها کارفرماها کمتر هزینه کردن را بر استانداردسازی و یا کاربرد بهینه ترجیح می‌دهند که این امر بسیار غیرحرفه‌ای است. در راه‌اندازی سوله درست است که قیمت برگ خرید مهمی است اما اینکه هدف و کاربرد و آینده کار را بر اساس آن طبقه‌بندی کرد کار اشتباهی است و اکثر کسانی که بر این رویه پیش رفتند در آیندهٔ نزدیک پشیمان شده‌اند.

پیشنهاد ما این است که اگر هدف از ساخت و راه‌اندازی سوله مدنظرتان استفاده طولانی‌مدت از آن و ایجاد پروژه‌ای بدون مشکل با سرعت‌بالا و کارایی مناسب هستید قیمت را ملاک کار خود قرار ندهید، با حرفه‌ای‌ها کارکنید و تا جای ممکن از بهترین مصالح برای ساخت و تولید سوله استفاده کنید. بازهم تکرار می‌کنیم که قیمت برگ خرید مهمی است اما نباید کلیت پروژه را فدای آن نمود.

ما در شرکت سوله آ کام فلز سعی داریم با ارائه مشاوره درست به همراه قیمت‌های مناسب در خصوص احداث سوله، مراحل نصب آن و همچنین بهترین انتخاب برای طراحی و اجرای سوله با شما همراه باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سوله به مقاله‌ای در همین ارتباط بر روی اینجا کلیک نمایید.

 

هزینه‌های ساخت سوله شامل موارد ذیل است:

 1. آهن (پروفیل – ورق و …)
 2. الکترود
 3. رنگ
 4. پیچ و مهره و نصب
 5. حمل
 6. جرثقیل زمان نصب

 

 

قیمت هر متر مربع سوله

شرکت سوله آ کام فلز جهت ساخت سوله ابتدا اطلاعات ابعادی کارفرما جهت ساخت سوله را دریافت می‌نماید که به‌طور مثال به روند ساخت سوله‌ای با مشخصات ابعادی دهانه ۳۰ متر و طول ۷۰ متر و ارتفاع دیواره ۶ متر که محل نصب آن واقع در شهر کاشان هست می‌پردازیم.

با توجه به اطلاعات دریافتی وزن هر مترمربع این سازه  ۲۶ کیلوگرم هست و با توجه به اینکه این سازه سبک و خرپایی با پروفیل ساخته می‌شود و قیمت هر کیلوگرم پروفیل حدوداً در تیرماه ۱۳۹۹ اعلامی کارخانه‌ها معتبر شامل کارخانه تهران شرق یا جهان و … ۱۸.۰۰۰ تومان هست.

حال به سراغ سایر هزینه‌های ساخت سوله می‌رویم اما سایر هزینه‌ها یعنی حمل آهن‌آلات اولیه و برشکاری و سوراخ‌کاری و ساخت و جوشکاری (الکترود) و رنگ سازه و همچنین پیچ و مهره و نصب سازه درمجموع ۴.۵۰۰ تومان هست درنهایت قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم سازه تحویلی درب کارگاه ساخت شرکت ایمن سازه هر کیلوگرم ۲۲.۵۰۰ تومان هست و با توجه به اینکه وزن هر مترمربع سوله ۲۶ کیلوگرم طراحی‌شده بود قیمت هر مترمربع سوله سبک با شرایط درخواستی کارفرما ۵۸۵.۰۰۰ تومان تمام می‌شود در نظر داشته باشید هزینه حمل و جرثقیل زمان نصب به عهده کارفرما هست.

اما در هنگام زمان اجرای پروژه شما علاوه بر هزینه ساخت سوله مجبور به پرداخت هزینه‌های دیگری هستید که سعی شده است در این مقاله به‌گونه‌ای تمامی این هزینه‌ها را بیان و تخمین زد. این هزینه‌ها به ترتیب عبارت‌اند از:

 1. هزینه خاک‌برداری و تسطیح
 2. هزینه شفته و فونداسیون
 3. هزینه ساخت و نصب سوله
 4. هزینه پوشش سقف
 5. هزینه دیواره سوله
 6. سایر هزینه‌ها (تأسیسات – برق …)

چنانچه شما سوله‌ای خاص مدنظرتان است می‌توانید با ما ارتباط برقرار نموده و یا چنانچه نیاز به هرگونه مشورتی در مورد سازه‌های فلزی ساخت این شرکت داشتید چه درزمینهٔ طراحی و ساخت و نصب، سوله دست‌دوم با شماره ۰۹۱۲۳۸۶۲۸۰۶ تماس حاصل فرمایید.

نتیجه‌گیری در خصوص قیمت سوله

در کل می‌توان گفت عوامل زیادی در برآورد قیمت سوله‌ها تأثیرگذار است. اما مهم‌ترین برگ خرید برای کارفرمایان انتخاب گروه مناسب و خوش‌قول است که کار را باکیفیت بالا و بازمانی که مشخص کرده‌اند تحویل دهند. خوشبختانه آ کام فلز با داشتن تیمی باتجربه و مجرب سعی خود را بر ارائه خدمات باکیفیت در این زمینه افزایش داده است.

با بالاترین کیفیت و تلاش در به حداقل رساندن هزینه‌ها در خدمت شما عزیزان هستیم. با ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۳۸۶۲۸۰۶

 

منبع : http://sazehayefelezy.blog.ir

 

برچسب‌ها:, , , , , ,
 1. احسنت به شما
  مثل بقیه مقالاتتون خیلی عالی بود
  واقعا اگر از کسی که اطلاعات ناقص داره بپرسی قیمت هر متر مربع سوله چقدره؟ حتما یه جواب میده که عدد خواهد بود مثلا متری دو میلیون تومان.
  در صورتی که جواب منطقی و اطلاعات درست همینی است که شما نوشتید.
  موفق باشید

Leave a Reply

mhb55 *