به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت با اشاره به تحولات اخیر در ایران و شهادت رئیس جمهور و همراهانش در سانحه سقوط بالگرد تصریح کرد که حمایت شورای امنیت و حمایت جامعه بین‌المللی در تلاش برای غلبه بر این فاجعه و ادامه راه صلح و توسعه بسیار مهم است.

متن نامه ایروانی به شرح زیر است:

اینجانب با اندوه عمیق و دلی سنگین می‌نویسم تا شما را از حادثه غم‌انگیزی که بر ملت ما رخ داده آگاه نمایم. همانگونه که مطلع هستید، رئیس جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه، دکتر حسین امیرعبداللهیان در 19 مه 2024 بر اثر سقوط بالگرد در یکی از مناطق کوهستانی شمال استان آذربایجان شرقی و در شرایط نامساعد جوی به شهادت رسیدند. این حادثه دلخراش در حالی رخ داد که رئیس جمهور و همراهانش پس از حضور در کنار الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، در مراسم افتتاح سد قیزقلاسی، پروژه مشترک ایران و آذربایجان در رودخانه مرزی ارس، در حال بازگشت بودند. مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، آیت‌الله محمدعلی آل هاشم نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان آذربایجان شرقی و پنج فرد دیگر نیز در این حادثه جان باختند.

رئیس جمهور رئیسی یک سیاستمدار فداکار بود که به دلیل تلاش‌های خستگی‌ناپذیرش برای تقویت سیاست همسایگی، ایجاد اعتماد و ترویج گفت‌وگو در منطقه و فراتر از آن مورد احترام گسترده بود. تعهد وی به صلح، ثبات و توسعه تزلزل‌ناپذیر بود. به همین ترتیب، آقای امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیپلمات برجسته‌ای بود که به دلیل مشارکت در دیپلماسی منطقه‌ای، همکاری‌های بین‌المللی و اهتمام نسبت به اصول حسن همجواری بسیار مورد توجه قرار گرفت. از دست دادن این چهره‌های کلیدی به همراه تیم فداکارشان، ملت ما را در ماتم و اندوه عمیق فرو برده است.

رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران برای گرامیداشت یاد و خاطره رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و یاران شهیدشان پنج روز عزای عمومی اعلام نموده‌اند.

در‌حالی‌که ملت ایران در سوگ این ضایعه غم‌انگیز به‌سر می‌برد، اقدامات لازم از سوی دولت بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت صحیح امور کشور در فقدان رئیس جمهور انجام می‌شود. معاون اول رئیس‌جمهور طبق قانون اساسی با تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی تا انتخاب رئیس‌جمهور جدید حداکثر ظرف مدت 50 روز، وظایف رئیس‌جمهور را بر عهده می‌گیرد. بر این اساس، معاون اول رئیس جمهور، جناب آقای محمد مخبر، از روز دوشنبه 20 مه 2024، تا زمان برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری، به‌عنوان جانشین موقت رئیس جمهوری فعالیت می‌کند.

همچنین طی حکمی از سوی هیأت دولت، جناب آقای علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، به‌عنوان سرپرست وزارت امور خارجه منصوب شد.

معتقدیم سازمان ملل متحد به ما خواهد پیوست تا یاد و خاطره آن‌ها را گرامی بداریم و از اصولی که برای پیشبرد آن‌ها تلاش خستگی‌ناپذیری تلاش کردند، حمایت کنیم. حمایت شما و حمایت جامعه بین‌المللی در تلاش برای غلبه بر این فاجعه و ادامه راه صلح و توسعه بسیار مهم است.

انتهای پیام/

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *