به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان که امروز یکشنبه پیش از سانحه برای این بالگرد با رئیسی دیدار کرده بود، در حساب ایکس خود نوشت که پس از دیدار دوستانه با رئیس جمهوری اسلامی ایران، از خبر فرود اضطراری بالگرد حامل هیئت عالی در ایران به شدت نگران شده است.

وی در این پیام تاکید کرد: دعای ما از خداوند متعال با رئیس جمهور ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی است. جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری همسایه، دوست و برادر، آماده هرگونه حمایت است.

بالگرد بل 212 حامل آیت الله رئیسی در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. در کاروان همراه وی، 3 هلیکوپتر حضور داشته‌اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسئولان در آن بودند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و نیز در بالگرد حامل رئیس جمهور‌ حضور داشته‌اند.

شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان با ابراز نگرانی از این سانحه، گفت: فکر و دعای من با رئیس‌جمهور رئیسی و ملت ایران است.

وزارت خارجه ارمنستان هم ضمن اعلام اینکه ایروان از اخبار واصله از ایران شوکه شده است، در بیانیه‌ای عنوان کرد: فکر و دعاهای ما با رئیس جمهور رئیسی، وزیر خارجه امیرعبداللهیان و افراد دیگری است که حضور آنها در بالگرد گزارش شده است.

ایروان تاکید کرد: درحالیکه عملیات نجات ادامه دارد، ارمنستان به عنوان یک همسایه دوست و نزدیک ایران آماده ارائه تمام حمایت‌های لازم است.

وزارت‌خارجه طالبان با صدور بیانیه‌ای نوشت که گزارش‌های پیرامون این مساله را با بیم و امید دنبال می‌نماید و ابراز امیدواری کرد که گروه‌های نجات بتوانند به طور موفق سرنشینان را نجات دهند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است: امارت اسلامی افغانستان در این وضعیت دشوار در کنار حکومت و ملت برادر و همسایه ایران قرار دارد و امیدواریم اتفاق ناخوشایندی صورت نگرفته باشد.

در همین راستا محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، دستور کمک به ایران برای یافتن بالگرد حامل مقام‌های تهران را صادر کرده است.

 عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق هم در صفحه ایکس خود با اشاره به حادثه رخ داده از گفتگوی تلفنی خود با سید محمدکاظم آل صادق سفیر ایران در بغداد به منظور اطلاع از آخرین وضعیت این سانحه خبر داد و از پشتیبانی عراق و آمادگی کشورش به منظور ارائه کلیه کمک‌های ممکن در عملیات جستجو سخن گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که دوحه برای رئیس جمهور ایران، وزیر امور خارجه و هیئت همراهشان آرزوی سلامتی و امنیت می‌کند.

وزارت امور خارجه قطر آمادگی این کشور برای ارائه هر گونه حمایت در جستجوی بالگرد رئیس جمهور ایران را اعلام کرد.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در واکنش به سانحه رخ داده برای بالگرد رئیسی گفت: از حادثه بالگرد ایران بسیار ناراحت هستم و هماهنگی کامل با مقامات ایرانی وجود دارد.

 وزارت امور خارجه ترکیه هم اعلام کرد: تحولات مربوط به سقوط بالگرد در ایران را با ناراحتی دنبال می‌کنیم، امیدواریم رئیس جمهور رئیسی و مسئولان سلامت باشند.

وزارت خارجه عربستان اعلام کرد که این کشور با نگرانی شدید آنچه را که در رسانه‌ها در خصوص بالگرد حامل رئیس جمهور ایران و هیئت همراه منتشر شده است دنبال می کند.

ریاض در ادامه تاکید کرد: عربستان بر حمایت خود از جمهوری اسلامی ایران در این شرایط سخت و همچنین آمادگی برای ارائه هر گونه کمک مورد نیاز ایران، تاکید می‌کند.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد: با نگرانی شدید حادثه بالگرد رئیس جمهور ایران و تعدادی از مقامات ایرانی را دنبال می‌کنیم.

وی در ادامه تاکید داشت: رهبری و مردم یمن در شرایط سختی که دارند در کنار مردم ایران و رهبری آنها ایستاده‌اند. از خداوند می خواهیم که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همراهانش را به سلامت بازگرداند.

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت کشورش آماده ارائه کمک برای یافتن بالگرد حادثه دیده رئیس جمهور ایران است.

جنبش مقاومت اسلامی حماس طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در جنبش مقاومت اسلامی حماس با اهتمام و نگرانی فراوان پیگیر اخبار مربوط به حادثه فرود اضطراری بالگرد حامل جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و هیئت همراه ایشان در شمال غرب ایران و قطع ارتباط با آن‌ها هستیم.

حماس افزود: ما به دنبال این حادثه دردناک و ناگوار، همدردی کامل خود را با رهبری، دولت و ملت ایران اعلام کرده و از درگاه خداوند مسئلت داریم رئیس جمهور ایران و هیئت همراه ایشان را محفوظ و سلامت نگاه داشته و هرگونه بدی و آسیبی را از ملت عزیز ایران دور نماید.

 اخوان المسلمین مصر نیز ضمن ابراز تاسف از حادثه رخ داده برای بالگرد رئیس جمهوری اسلامی ایران با ابراز همبستگی با ملت ایران برای رئیس جمهور ایران و هیئت همراه آرزوی سلامتی کرد.

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از حادثه فرود اضطراری بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران اعلام کرد تلاش های های نهادها و تیم های امداد و نجات برای دسترسی به محل این حادثه را دنبال می کند.

 وزارت خارجه سوریه در ادامه ضمن اعلام همبستگی کامل با جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور ایران و دیگر مسئولین ایرانی حاضر در این بالگرد در سلامت باشند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان با نگرانی اخبار مربوط به سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کند.

نومان کورتولموش در پیامی توئیتری نوشت: با اندوهی فراوان حادثه بالگرد برای جناب رئیس جمهور و هیئت همراه دریافت کردم. به ملت و دولت دوست و برادر سلامتی آرزومندم و تمنای دریافت اخبار خوب را دارم.

 سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی نسبت به اخبار مربوط به وضعیت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و هیئت وزارتی و دولتی همراهش ابراز نگرانی کرد. وی در این پیام برای ایشان و همراهانشان صحت و سلامت آرزو کرد.

 وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای نگرانی خود را در رابطه با اخبار منتشر شده حول سانحه رخ داده برای رئیس جمهور اسلامی ایران ابراز داشت.

وزارت خارجه کویت در بیانیه‌ای در واکنش به خبر حادثه بالگرد ریاست جمهوری ایران تاکید کرد: ما با نگرانی اخبار منتشر شده در زمینه سانحه برای بالگرد رئیس جمهور ایران و هیات همراه را دنبال می‌کنیم.

وزارت خارجه اردن اعلام کرد: ما بر آمادگی خود برای ارائه حمایت و کمک‌های لازم به ایران در تلاش برای جستجوی بالگرد حامل رئیس جمهور ایران تاکید می کنیم.
 
اردن در این بیانیه عنوان کرد: ما با نگرانی سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران را دنبال می کنیم و آماده ارائه هرگونه حمایت و کمک هستیم.

نیچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در توئیتی در شبکه اجتماعی X نوشت: من با نگرانی عمیق، اخبار سقوط هلیکوپتر ریاست جمهوری ایران را دنبال می کنم. از خداوند بزرگ می خواهم که حالشان و همراهانشان، خوب و سلامت باشند، دلمان پیش آنهاست و برایشان دعای خیر می کنیم. در این لحظات سخت، فکر ما با ریاست و ملت دوست و همسایەمان ایران است.

نهضت جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: با نگرانی شدید خبر سانحه به بالگرد حامل رئیس جمهور ایران، وزیر امور خارجه و هیئت همراه را دریافت کردیم.
 
این گروه مقاومت در این بیانیه عنوان کرد: در پرتو این حادثه دردناک، همبستگی کامل خود را با برادران ایرانی، مردم، رهبری و دولت اعلام می‌داریم.
 
همچنین در این بیانیه آمده است: از خداوند متعال سلامتی و عافیت رئیس جمهور و یارانش را مسئلت می نماییم.

طبق اعلام وزیر امور خارجه ونزوئلا رئیس جمهور نیکلاس مادورو از نزدیک حوادث مربوط به سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند.

 مردم و دولت بولیواری همچنان دعا می‌کنند که تیم‌های امداد و نجات و همه مسافران بالگرد بتوانند به زودی سالم و سلامت بازگردند.

 وزارت امور خارجه امارات متحده عربی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در کنار ایران هستیم و آماده حمایت از تلاش‌ها برای جستجوی هواپیمای رئیس جمهور هستیم.

وزارت امور خارجه لبنان با نگرانی شدید اخبار منتشر شده در خصوص سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کند.

دستگاه دیپلماسی لبنان افزود: ما بر همدردی خود با دولت، مردم و ایران در این سانحه تاکید می‌کنیم و برای رئیس جمهور ایران و اطرافیانش آرزوی سلامتی داریم.

محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن در حساب ایکس خود نوشت: ما از حادثه دردناکی که برای بالگرد حامل رئیس جمهور ایران رخ داد عمیقا متاسفیم.

عبدالسلام اضافه کرد: در این سختی قلب ما با ملت عزیز مسلمان ایران است و آنها در انتظار و امید به بازگشت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و همراهانشان به طور صحیح و سالم هستند.

آنتونیو تاجانی، وزیرخارجه ایتالیا اعلام کرد به همراه نخست وزیر این کشور تحولات مربوط به سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کند.

سفارت روسیه در تهران اعلام کرد که این کشور آمادگی خود را برای اعزام فوری تیم امدادرسانی به ایران اعلام کرده است.

 رافائل گئورگیان، کاردار موقت سفارت روسیه در تهران به خبرگزاری تسنیم گفت: ما این آمادگی را به وزارت خارجه ایران اعلام کرده‌ایم و منتظر تصمیم طرف ایرانی هستیم.

 پیش از این خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته بود که کشورش آماده ارائه کمک برای یافتن بالگرد حادثه دیده رئیس جمهور ایران است.

رئیس جمهور عراق در گفتگوی تلفنی با محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور ایران ضمن ابراز نگرانی برای سانحه پیش آمده برای رئیس جمهوری اسلامی ایران، برای وی و هیات همراه از طرف دولت و ملت عراق آرزوی سلامتی کرد.

واکنش الازهر مصر به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور ایران

احمد الطیب شیخ الازهر مصر همبستگی صمیمانه الازهر را با جمهوری اسلامی ایران در این «شرایط سخت» اعلام کرد.

وی افزود: از خداوند می خواهم که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همراهانش  را در پناه خود حفظ و مورد عنایت قرار دهد.

واکنش «الحکیم» به سانحه بالگرد رئیس جمهور کشورمان

 عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به سانحه پیش آمده برای بالگرد حامل رئیس جمهور کشورمان و هیئت همراهشان در استان آذربایجان شرقی، از این حادثه شدیدا ابراز نگرانی کرده و بر ایشان و همراهانش صحت و سلامتی آرزو کرد.

ابراز نگرانی شورای همکاری از سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور ایران

جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، نسبت به گزارش‌های دریافتی درباره  سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران  عمیقا ابراز نگرانی و با ایران اعلام همبستگی کرد.

وی تاکید کرد که شورای همکاری در این شرایط سخت در کنار دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران است.

 

انتهای پیام/

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *