سحر تاج بخش مسلمان رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: میزبان بارش کشور از ابتدای سال زراعی تا کنون اندکی بیشتر از ۲۰۰ میلی متر بوده که تنها سه درصد کمتر از شرایط نرمال در این موقع از سال است، این کمترین کسری بارش کشور در حدود چهار سال اخیر نسبت به بارش یکسال آبی است. 

وی افزود: از ابتدای بهار تا کنون حدود ۱۵ سامانه بارشی موثر و قوی  کشور را فرا گرفته و بارش های قابل توجهی در برخی پهنه ها به همراه داشته که این بارندگی ها سهم زیادی در جبران کم بارشی های پاییز و زمستان گذشته داشته است.

وی افزود: به طور میانگین از ابتدای فروردین تا کنون بیش از ۸۳ میلی متر بارش در کشور ثبت شده است که نیمی از آنها در سه هفته نخست اردیبهشت ماه دریافت شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئيس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: بارندگی های اردیبهشت ماه سبب شد تا سه حوضه از شش حوضه آبریز اصلی کشور از کم بارشی خارج شده و میانگین بارش آنها به محدوده نرمال برسد.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: یکی از این حوضه ها، «فلات مرکزی» ایران است که وسیع ترین حوضه به شمار می رود و حوزه حدود نیمی از مساحت کشور را شامل می شود.

وی اضافه کرد: دو حوضه دیگر اصلی که اردیبهشت امسال از کم بارشی خارج شد، حوضه های «مرزی شرق» و «خلیج فارس و دریای عمان» است.

رئيس سازمان هواشناسی کشور افزود: همچنان سه حوضه آبریز اصلی کشور شامل «دریاچه ارومیه، دریای خزر و قره قوم» با کم بارشی مواجه هستند اما به طور میانگین بیش از نیمی از مساحت کشور از کم بارشی سالانه خارج شده است.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: اگرچه بارندگی های اخیر سبب بهبود نسبی شرایط سالانه بارش کشور شده است اما کم بارشی های انباشته از گذشته و ادامه خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژی در بسیاری از مناطق کشور، همچنان شرایط نگران کننده ای محسوب می شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میانگین بارش استان های تهران، سمنان و قزوین بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کمتر از نرمال است و هنوز در شرایط نامطلوب آبی قرار دارند.

رئيس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: همچنان بر ضرورت مدیریت بهینه منابع آب و صرفه جویی در مصرف تاکید می شود تا در فصل گرم سال با تنش آبی مواجه نشویم.

منبع: روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *