آمار تولید خودرو‌های سنگین در ۱۱ ماهه امسال عدد ۳۴ هزار دستگاه را ثبت کرده که افزایش ۱۰ درصدی تولید این خودرو‌ها را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صدا و سیما، تولید کنندگان داخلی توانسته اند در تولید انواع کامیون، کامیونت، کشنده، اتوبوس و ون را که در گذشته وارداتی بودند رشد تولید را ثبت کنند. 

 

آقای طاهری یکی از تولید کنندگان خودرو‌های سنگین می‌گوید: امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۶ درصد رشد تولید کامیون داشته ایم.

 

 آقای بی نیاز دیگر تولید کننده کامیون نیز می‌گوید: دولت امسال از رشد تولید خودرو‌های سنگین حمایت کرد و بر این اساس برای رشد تولید تلاش کردیم و در کنار رشد تولید، سرمایه گذاری هم افزایش یافت. 

 

این افزایش تولید، قطعه سازان را هم فعال کرد و حالا تعداد قطعات ساخت ایران در این خودرو‌ها بیش از پیش شده است؛ خانم ملکی یکی از تولید کنندگان خودرو‌های سنگین می‌گوید: در ساخت خودرو‌های تجاری سنگین از قطعه سازان داخلی کمک می‌گیریم و اکنون با توجه به اینکه این خودروها، ۳۰ درصد داخلی سازی شده است، اهمیت فعالیت قطعه سازان داخلی را نشان می‌دهد. 

 

به گفته وی، اکنون نمونه ساخت داخل صندلی، لاستیک و قطعات پلاستیکی در ساخت یک خودرو تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و تلاش بر این است تا میزان داخلی سازی را افزایش دهیم. 

 

ملکی می‌گوید: این خودرو‌های تجاری در ۴ نوع آب و هوای مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند و انواع آزمون‌های خودرو روی آنها انجام شده است. 

 

بر اساس اعلام انجمن خودروسازان، قرار است نیمه دوم سال آینده ۴۰ درصد قطعات اصلی کامیونت و کامیون مانند موتور و گیربکس داخلی سازی شود و داخلی سازی قطعاتی مانند شاسی، باتری و مخزن سوخت نیز به ۳۰ درصد برسد. 

 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *