سوله ها اغلب به صورت شیروانی و در متراژهای بالا اجرا می‌شوند و بالطبع قیمت اجرای آنها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان برای  افرادی که به دنبال ساخت سوله ارزان تری هستند؛ ممکن است سوالاتی در خصوص خرید سوله دست دوم وجود داشته باشد.

معمولا برای در نظر گرفتن و تشکیل مکانی در محیطی مشخص به جهت انجام کسب و کارهای صنعتی مانند، راه اندازی گلخانه ها، انجام امور کشاورزی و سالن فروشگاه، تولیدی ها، سالن های برگزاری مراسم وهمایش ها، ورزشگاه و سالن های ورزشی، و انبارهای مختلف برای مشاغل متنوع هم چنین به عنوان مکانی برای نگه داری ابزار و وسایل صنعتی . از ساختمانی طراحی شده از جنس فولاد یا فلز به نام سوله استفاده می کنند. این سازه ها با ساختمانی منحصر بفرد توسط مهندسان حوزه خود و طبق محاسباتی متناسب با نیاز پروژه طراحی و اجرا می شوند. سوله دست دوم دارای ابعاد متنوعی هستند و معمولا از متریال یکسانی تشکیل می شوند. سوله ها شامل بخش هایی مانند، سقف، دیواره ها و پوشش هستند که در رابطه با آن ها مطالب مفیدی جمع آوری شده است. سوله ها بدون در نظرگرفتن و بنا کردن ستون در تمام مساحت کل ساخته می شوند. و در قسمت سقف دارای شیب نیز می باشند. 

معمولا فروش سوله دست دوم در شرکت های زیر رایج می باشد:

1.شرکت هایی که از متریال و فلزات با کیفیت در ساخت سوله های خود استفاده می کنند. ودربخش هایی مانند سقف، تاج، دیواره ها و غیره بهترین مواد و مصالح کاربردی را بکار گرفته اند.
2.شرکت هایی که سال هاست در این زمینه فعالیت صنعتی داشته و در واقع با اسم خود اعتبار واعتمادی میان مشتریان جلب کرده اند.
3.ساخت سوله دست دوم از طریق ابزار و ماشین آلات بروز و پیشرفته.
4.سرعت در روند کاری و تحویل به موقع سوله به مشتری
5.تعیین کردن نقشه ی واضح سوله دست دوم با امکان بررسی همه ی قسمت های قابل اجرا

خرید سوله دست دوم ، انتخابی مطمئن و کاربردی

همانگونه که می دانید امروزه بسیاری از افراد به دنبال خرید سوله دست دوم برای راه اندازی کارگاه های مختلف هستند. در این بین اخیرا برخی از فعالان در زمینه فروش سوله های نو با اهدافی نامشخص به دنبال رد کیفیت سوله های دست دوم هستند. بدون تردید مزایای خرید سوله دست دوم می‌تواند هر خریداری را ترغیب کند تا روی به انتخاب آنها بیاورد. معمولا مالکان سوله ها پس از عدم نیاز به سوله ترجیح می‌دهند که روی به فروش آن ها بیاورند. در واقع با انجام این کار می توانند بخش زیادی از هزینه های مورد نیاز برای سرمایه گذاری های جدید را فراهم کنند. با توجه به اینکه برخی از مراکز فروش سوله نو تجربه و تخصصی در زمینه فروش سوله دست دوم ندارند، روی به انتشار مطالب دروغ در خصوص این عمل آورده اند.

البته این بدان معنی نیست که سوله دست دوم با کیفیت تر از سوله نو است، بلکه منظور ما این است که از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه تر و از لحاظ کیفیت دست کمی از نو ندارد.

دلایل خرید سوله دست دوم

صرف تنها وجود دلایل زیر نمی‌تواند توجیه مناسبی برای خرید سوله دست دوم باشد. عبارات جاافتاده‌ای که بسیاری از افراد را ترغیب به خرید سوله کارکرده می‌کند عبارتند از:

 • قیمت سوله دست دوم ارزان تر است.
 • سوله کارکرده با سوله نو فرق چندانی ندارد.
 • زمان ساخت سوله دست دوم سریعتر و تحویل آن آسان‌تر است.
 • خرید سوله کارکرده از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
 • اگر کیفیت سوله در اولویت کار شما نیست، پس خرید سوله دست دوم بهتر از خرید سوله نو است.
 • مقاومت و طول عمر سوله کارکرده مشابه سوله نو است.

رد یک ادعای غلط در مورد سازه دست دوم

همانگونه که می دانید، عصر، عصر تکنولوژی است. متاسفانه عدم تخصص برخی از دوستان در زمینه فروش سوله دست دوم موجب شده است که آمارهای غیر اصولی در اختیار خریداران قرار دهند. ما برای شما ادعای عدم فروش سوله دست دوم را رد می کنیم. اگر به سایت های خرید و فروش سوله های دست دوم اطمینان ندارید، از روش های دیگر استفاده نمایید. خوشبختانه اپلیکیشن های مختلف امروزه امکان خرید و فروش انواع کالا و تجهیزات دست دوم را به شما می دهند. یک بررسی اجمالی در نرم افزار دیوار و شیپور پاسخ شایعه پراکنی های مجموعه های دیگر را می دهد. با یک جستجو ساده حجم زیادی از آگهی ها برای فروش سوله دست دوم را می توانید مشاهده کنید.

چه نکاتی را باید قبل از خرید سوله دست دوم رعایت کنیم؟

هنگام خرید سوله دست دوم به این نکات توجه کنیم:

 • بار برف و باران در همه شهرها یکی نیست و دارای دفترچه محاسبات متفاوتی است. پس خرید سوله در کرج با خرید سوله در اهواز متفاوت می‌باشد.
 • بررسی دفترچه محاسبات برای سوله دست دوم و لزوم رعایت استانداردهای سازمان نظام مهندسی. (که اغلب این تاییدیه ها وجود ندارد).
 • دقت در رنگ آمیزی و پوشش های به کار رفته روی قطعات سوله (توجه به زنگ‌زدگی‌ها و خوردگی‌های سوله)
 • قیمت سوله دست دوم کیلویی بهتر از قیمت متر مربع است.
 • بررسی پیچ و مهره‌ها – رفترها و قاب اصلی و … و اطمینان از وجود همه قطعات سازه سوله.
 • همراه بردن متخصص یا کسی که در این زمینه تجربه و دانش کافی دارد و می‌تواند به شما کمک کند.
 • اطلاع از محل نصب قبلی سوله کارکرده

چرا قیمت سوله دست دوم یا کارکرده ارزان نیست؟

آیا واقعا قیمت سوله دست دوم ارزان تر است؟ شاید در چند مورد خاص قیمت سوله کارکرده ارزان تر از قیمت سوله نو باشد؛ اما وقتی پای هزینه های جانبی مانند تعویض اتصالات فلنچی و پیچ و مهره ها، رنگ آمیزی، تعویض قطعات، هزینه جرثقیل و … به میان آید، آن وقت هزینه تمام شده خرید سوله دست دوم بیشتر محاسبه شده است.

اگر با توجه به قیمت روز آهن و فولاد، قیمت سوله دست دوم مورد نظر خود را محاسبه کنید؛ در اغلب موارد قیمت سوله کارکرده شما با قیمت سوله نو تفاوتی نخواهد داشت.

آشنایی با انواع مختلف سوله دستدوم

سوله ی دستدوم با شکل و اندازه مختلف و دهانه گوناگون در بازار موجود و قابل عرضه میباشند. از اینرو با انواع مختلف سوله به طور مختصر آشنا خواهیم شد.

سوله زوجی :

این نوع سوله  به دلیل داشتن ستون مشترک قابل اجراست .این نوع سوله ها برای کسانی که می خواهند سوله دست دوم سبک با دهانه بزرگ بزنند بسیاار توصیه میشود.

معمولا برای سازه هایی با دهانه بالاتر از بیست متر استفاده می شود.

سوله تکی:

این نوع سوله ها  بر خلاف سوله زوجی فاقد ستون مشترک هستند .

انواع مختلف سوله دست دوم در آسیا سوله

سوله دارای طبقات :

این نوع سوله ها بستگی به نیاز مشتری جهت مصارف انبار، اداری ، کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع این نوع سوله دارای یک طبقه بوده اما می تواند تعداد طبقات بیشتری را نیز داشته باشد.

سوله دارای جر ثقیل سقفی :

این نوع سازه برای کارگاه صنعتی که نیاز به جا به جایی وسایل سنگین میباشد استفاده میشود.

سوله زوجی با چند ستون مشترک : 

این نوع سوله ها به دلیل داشتن چند ستون مشترک برای کاربری مختلف به راحتی قابل اجرا است .

بهتر است بدانید که سوله کارکرده از لحاظ دهانه نیز دارای تقسیم بندی مختلفی میباشند که عبارتند از 

سوله تک دهانه  ، سوله هلالی ، سوله دو قلو ، سوله چند قلو .

سوله تک دهانه سوله کارکرده از لحاظ دهانه نیز دارای تقسیم بندی مختلفی میباشند
سوله دست دوم چند قلو

آشنایی با مزایا و قابلیت ها

امروزه بسیاری از افراد به دلیل اینکه سوله دست دوم دارای مزایای و قابلیت بسیار زیادی بوده راغب هستند از این سازه کارکرده و دست دوم به جای سوله های نو استفاده کنند.

از اینرو با برخی از این ویژگی ها و قابلیت های آن آشنا خواهیم شد.

قیمت مناسب :

استفاده از سوله های نو با توجه به اینکه هزینه آهن نو و اجرت ساخت سوله بسیار بالاست برای بسیاری از مشاغل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. این در حالی است که فروش سوله دست دوم یا کارکرده به دلیل نداشتن اجرت ساخت ، هزینه پایین جهت نگهداری و همچنین قیمت پایین تر نسبت به  سوله های نو برای کاربران بسیار مقرون به صرفه است.

قیمت سوله دست دوم از سیصد و بیست و هفت میلیون تومان شروع میشود .

آماده بودن :

یکی دیگر از مزایای سولهدست دوم نسبت به سوله های کارنکره تحویل سریع بودن آن هاست.

استفاده از این نوع سوله ها به نوعی باعث صرفه جویی در زمان کاربران خواهد شد.

قابلیت جابجایی :

یکی از مزایای مهم و قابل توجه سوله های دست دوم این است که به راحتی قابل جابجایی، حمل و نصب مجدد هستند.

(البته این مزیت همه ی سوله های پیچ و مهره ای میباشد )

استحکام و ایمنی بالای سوله کارکرده :

بهتر است بدانید که سوله دست دوم از نظر استحکام و ایمنی در مقابل عوامل محیطی مخرب همچون زلزله ، برف ، باد و … هیچ تفاوتی با سوله نو ندارد .

آشنایی با اجزای اصلی در سوله سازی

بهتر است بدانید سوله ها از دو قسمت قاب و  بابندها تشکیل شده اند. قاب فلزی خود شامل ستون، پرلین یا، میل مهار یا سگراد، بولت، رفتر والپست و بعضا تیر کرین . همچنین اسکلت از اجزاء مختلفی همچون تیر، سقفی و دور تا دور، کف ستون، تیر، قوطی و آب چکان تکیه گاه جرثقیل یا براکت مراحل اجرای پروژه تشکیل شده اند . لازم به ذکر است که این اجزا اصلی شامل دو بخش مهار عرضی و طولی می باشند، که بادبند سقفی یک بخش از مهار عرضی محسوب میشود .

فروش سوله دست دوم

یکی از پارامترهای مهم در تعیین قیمت سوله نوع سوله می‌باشد.

سوله‌ها  براساس طراحی و ساخت دارای انواع مختلف سوله جرثقیل خور، سوله بدون جرثقیل و سوله دارای طبقه می‌باشند.

در فروش سوله دست دوم فروشنده باید قطعات سوله را از انبار خارج کند . در صورتی که به تعمیر نیاز داشته باشند آنها را با دقت تعمیر نمایید. همچنین باید فروشنده معتبر و مجاز باشد تا مشتری با خیالی راحت اقدام به خرید سوله نماید.

نتیجه گیری :

سوله دست دوم به دلیل داشتن قیمت مناسب، برای ساخت انواع سوله  صنعتی و غیرصنعتی مناسب و قابل استفاده می باشد.

سوله های استاندارد بهترین گزینه برای خرید به شمار می‌آیند. از اینرو نباید سوله‌ی سنگین را برای استفاده انتخاب نمایید.

سوله دست دوم با رنگ و متعلقات فابریک و نو. قیمت سوله دست دوم نسبت به نو حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مناسب تر است و مقاومت آن با فابریک برابر است.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *