سوله

سوله چیست؟

(قبل از آنکه مطالب اصلی این مقاله جامع را آغاز نمائیم لازم است به این موضوع اشاره شود که در خصوص سوله های استوک و کارکرده در مقاله ای مجزا در بخش وبلاگ سایت به تفصیل صحبت شده و نوشته های زیر مربوط به ساخت سوله نو می باشد)

سوله معمولا برای ساخت و ایجاد سالن‌های صنعتی و ورزشی استفاده میگردد. برای ساخت سالن صنعتی از سازه هایی با سطح مقطع متغیر استفاده می‌شود. ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می‌نماید. مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در وزن سالن‌های صنعتی عبارتند از:

 • منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد
 • میزان حداکثر بارش برف
 • دهانه سالن
 • ارتفاع ستون‌ها (در صورت نیاز  استفاده از جرثقیل سقفی)

 

پرکاربردترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان , سوله است. در بیش از ۹۰ درصد صنایع، انبارها، ورزشگاه‌ها، سالن‌های تولید دام و طیور و… به کار می‌رود. بنا بر ابعاد دهانه، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می‌کند. مهم‌ترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است.

بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری، استفاده از پیچ و مهره‌های و سایر اتصالات استاندارد، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود. لازم به توضیح است که کلیه قطعات ساخت این شرکت با استفاده از تجربه‌ای چندین ساله و نظارتی ثابت، جوش اتوماتیک زیر پودری و استفاده از ماتریال کاملاً استاندارد که در هر زمان می‌تواند به رویت کارفرما برسد تولید شده و تا کنون به تایید ده‌ها شرکت مشاور و دستگاه نظارتی رسیده است.

 طراحی سوله

نقشه‌های اجرایی و نقشه‌های جزئیات و اجزا محصول در مورد اسکلت می‌بایستی در مورد هر قرار داد به طور جداگانه تهیه گردد و دستور ساخت صادر شود. بازرسی فنی و کنترل مرغوبیت نیز به عهده نمایندگان طراحی است. طراحی می‌تواند توسط افراد شرکت با کمک نرم افزار Safe، Etabsو Sap2000 صورت پذیرد و یا در برخی موارد توسط افراد متخصص و یا شرکت‌های مشاوره انجام گیرد. نقشه‌های اجرایی فونداسیون‌ها نیز توسط طراحان شرکت تهیه و برای اجرای آن به خریدار تحویل می‌گردد.
طبق استاندارد سازمان برنامه تا شیب ۲۰ درصد در ایران، میزان بار برف به چهار بخش تقسیم می‌شود: ۲۵، ۹۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مربع. اکثریت سفارشات برای بار برف ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مربع فرض شده است. بر اساس استاندارد سازمان برنامه فشار باد در مناطق مختلف ایران، تا حدود ۹۲ کیلوگرم بر متر مربع نمایش داده شده است.

niches

برای دریافت قیمت سوله می توانید با شماره تلفن  زیر تماس حاصل نمایید :

۰۹۱۲۳۸۶۲۸۰۶

انواع سوله

سوله‌ دارای انواع گوناگون می‌باشد:

 • سوله تک دهانه به صورت ۸
 • سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
 • سوله دو دهانه به صورت ۸
 • سوله مدور
 • سوله چند ضلعی

مشخصات ظاهری سوله

شکل قاب فلزی می‌تواند به صورت یک قاب ساده باشد یا مرکب و یا با یک ستون وسط یا ستون وسط ترکیبی و یا با یک شیب (یک طرفه) که می‌توان برای روشنایی در سقف نورگیر نصب کرد. یک طرف و دو طرف سایبان می‌تواند در اطراف سالن نصب گردد. همچنین در سالن‌های تولیدی نصب جرثقیل سقفی بسیار متداول است.

ابعاد ظاهری سوله

سالن‌های سوله می‌تواند تا دهنه حدود ۶۰ متر تولید شود و معمولا دهنه‌های سالن‌های مورد نیاز از ۱۰ متر تا ۲۵ متر با یک قاب ساده می‌باشد و متوسط دهنه در صنایع ۲۰ متر و ارتفاع معمول ۶ متر می‌باشد.

این مطلب را هم حتما بخون  انواع سوله فلزی

مشخصات اجزا سوله:

اجزا اصلی یک قاب فلزی پیش ساخته عمدتاً عبارتند از:

 • ستون (column)
 • رفتر والپست ( (wall post)
 • پرلین یا (z purlin)
 • تیر کرین (crane Beam)
 • میل مهار یا سگراد( anchor rode )
 • بولت (Bolt)

بادبند

 • سقفی و دورتادور (Brace)
 • کف ستون (Base plate)
 • قوطی( Box)
 • تیر (Beam)
 • آب چکان تکیه گاه جرثقیل یا براکت مراحل اجرای پروژه

خصوصیات سوله

سوله سازی به دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت است خصوصاً آن که قاب‌ها در این نوع سازه‌ها کاملاً متفاوت بوده و دارای شیب می‌باشند و دهانه‌ها نیز نسبت به سایر سازه‌ها بزرگ‌تر است. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها، جهت اجرای این سازه نمی‌توان از پروفیل­‌های موجود در بازار استفاده نمود و باید اقدام به ساخت آن‌ها کرد که اصطلاحاً به آن تیر ورق می­‌گویند.

sole

مراحل کلی پروژه سوله سازی

ساخت و مونتاژ تمام قطعات اسکلت فلزی در داخل کارخانه انجام می‌شود. ساخت شامل: برشکاری، مونتاژ اولیه، جوش اولیه، مونتاژ نهایی، جوش نهایی، تمیزکاری و رنگ نصب سوله و نصب اسکلت فلزی در محل مورد نظر صورت می‌گیرد.

علاوه بر قطعات اصلی ساخته شده برخی قطعات دیگر مثل پیچ و مهره می‌بایستی به محل حمل شده، سپس به کمک جرثقیل و تیر و ابزار لازم عمل نصب و تنظیم نهایی صورت پذیرد. سوله به دلیل کاربرد عمدتا صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت است خصوصا آن‌که قاب‌ها در این نوع سازه‌ها کاملا متفاوت بوده و دارای شیب می‌باشند و دهانه­‌ها نیز نسبت به سایر سازه‌ها بزرگ‌تر است. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها، جهت اجرای این سازه نمی‌توان از پروفیل‌­های موجود در بازار استفاده نمود و باید اقدام به ساخت آن‌ها کرد که اصطلاحا به آن تیر ورق می­‌گویند.

اجرای سوله

همانطور که اطلاع دارید سوله به منظور ساخت و ایجاد سالن های صنعتی و ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی سوله می تواند توسط افراد متخصص در شرکت و یا با کمک نرم افزار های متفاوتی انجام پذیرد. بعد از قسمت طراحی نوبت به مرحله اجرای سوله خواهد رسید که در ادامه سعی داریم مراحل اجرای سوله را شرح دهیم.
اولین مرحله به منظور اجرا و نصب سوله به این صورت است که ابتدا از زمینی که قرار است سوله مورد نظر در آنجا نصب گردد، بازدید می شود. در این مرحله مهندسان و طراحان شرکت مکان پروژه مورد نظر را بازدید نموده و مواردی مانند جنس خاک، میزان تراکم و … را به طور دقیق بررسی نموده تا متناسب با این موارد و شرایط به طراحی نقشه مورد نظر بپردازند.
مرحله بعدی بعد از بررسی شرایط اولیه، طراحی نقشه است که مهندسان و طراحان شرکت این کار را توسط نرم افزار هایی مانند XSTEEL انجام می دهند. شرکت های سازنده با توجه به پیشنهادهای ساخت، کار خرید ورق ها را انجام داده و سپس این ورق ها با توجه به نقشه هایی که در مرحله قبلی طراحی شد، برش می خورند و روی آن ها عملیات سوراخ کاری انجام می گیرد. بعد از مرحله سوراخ کاری، عملیات جوش کاری صفحات و رنگ کاری دو لایه انجام می گیرد. همزمان با عملیات ساخت سوله، روی زمین مورد نظر نیز اقداماتی از قبیل خاک برداری، تراز سازی، آرماتوربندی و بتن ریزی انجام می گیرد تا زمین مورد نظر برای ساخت سوله آماده گردد.
بعد از اینکه اقدامات مربوط به ساخت سوله انجام شد، سوله مورد نظر توسط تریلی به محل از پیش تعیین شده حمل می گردد و عملیات نصب آن توسط جرثقیل و نیروی انسانی انجام می شود.

انواع سوله صنعتی

همانطور که از قبل هم اشاره شد سوله به مکان سرپوشیده ای گفته می شود که با محاسبات خاصی که در بالا بیان شد ساخته می شود. امروزه داشتن فضای گسترده و مستقف بسیار نیاز صنایع مختلف می باشد لذا سوله ها دارای کاربری های متفاوتی بوده و به همین دلیل تولید انواع سوله های صنعتی گسترش زیادی پیدا کرده است. سوله ها در انواع مختلفی با اهداف متعددی به کار گرفته می شوند که هر کدام از این سوله ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند.
برخی از انواع سوله های صنعتی به شرح زیر می باشند:

 • سوله های یک دهانه
 • سوله های دو یا چند دهانه با ستون مشترک
 • سوله های دو دهانه
 • سوله های قوسی
 • سوله های چند ضلعی
این مطلب را هم حتما بخون  معیار خرید سوله دست دوم

سوله های مذکور به سه صورت کلی تقسیم بندی می شوند:

 • سوله های خرپایی
 • سوله های یو بی ام
 • سوله های تیر ورقی

این سوله ها توسط فولاد ساخته شده و سپس اجزای آن ها به وسیله ی پیچ و مهره به یک دیگر اتصال داده می شود. در بین انواع سوله صنعتی، سوله های خرپایی به دلیل وزن کم و مقاومت و دوام بالا و در عین حال قیمت ارزان تر نسبت به سایر انواع سوله، مقرون به صرفه ترین و با کیفیت ترین سوله ها می باشند.

سوله

فروش سوله و عوامل موثر بر قیمت آن

بعد از مطلع شدن در مورد سوله و اجزا و مزایای مربوط به آن، ضروری است تا از شرایط قیمت گذاری و سوله فروش اطلاعاتی را کسب نمایید. فاکتور های متعددی بر روی قیمت سوله فروش تاثیر خواهند گذاشت که برخی از این فاکتور ها عبارتند از:

اولین فاکتور کیفیت مواد مورد استفاده در هنگام ساخت سوله است که بر میزان قیمت و فروش سوله تاثیر خواهد گذاشت بدیهی است که هر چه کیفیت مواد استفاده شده بالاتر باشد، مقاومت و دوام سوله ساخته شده نیز بیشتر بوده و لذا قیمت سوله فروش بیشتر میشود.
دومین فاکتور ابعاد سوله است مسلما هرچه سایز و ابعاد سوله بزرگتر باشد، سوله فروش با قیمت های بالاتری عرضه خواهد شد.
با توجه به نکات بالا، فروشنده سوله قادر نبوده تا قیمت سوله را در همان ابتدا و در زمان خرید برای شما تعیین نماید چرا که قیمت سوله فروش باید با در نظر گرفتن فاکتور های متعدد و با استفاده از نرم افزارهای مخصوصی محاسبه گردد.

مشخصات فنی سوله

هدف و کاربری سوله، جز اولین ملزومات ساخت و طراحی آن می باشد. بعد از اینکه هدف از ساخت سوله مشخص شد، به دلیل اهمیت بیش از حد ساخت و طراحی سوله، باید استانداردهای سوله سبک و مشخصات فنی آن مد نظر قرار گرفته و به طور کامل بررسی شوند. در صورت عدم توجه به نکات فنی در ساخت سوله ممکن است خسارات زیادی به بار آید.
برخی از مشخصات فنی سوله عبارتند از:

 • ابعاد سوله

ابعاد سوله تاثیر مستقیمی روی هزینه آن دارد لذا با توجه به مهم بودن بحث اقتصادی در ساخت سوله، باید ابعاد استانداردی به منظور ساخت سوله استفاده شود

 • طول استاندارد سوله

یکی از عواملی که سبب تاثیر هر چه بیشتر تغییرات دمایی بر سوله ها می شود، طول سوله می باشد و هر چه طول سوله بیشتر باشد این تاثیرات روی استحکام سوله ها بیشتر خواهد بود. طول استانداردی که برای سوله ها در نظر گرفته می شود، ۹۰ متر می باشد.

 • عرض سوله

عرض سوله ها یکی موارد تعیین کننده در استاندارد بودن سوله است. به طور معمول عرض استاندارد برای سوله در حدود ۲۰ الی ۳۰ متر در نظر گرفته می شود

 • ارتفاع مناسب سوله

در نظر گرفتن ارتفاع مناسب برای سوله ها تاثیر بسیاری در میزان هزینه ها و آهن های مصرفی می گذارد که ارتفاع مناسب و استاندارد برای سوله ها به اندازه ۴ الی ۲۵ متر است

 • شیب سوله

به طور استاندارد شیب سوله ها به اندازه ی طول دهانه آن ها بستگی دارد و به طور معمول حدود ده الی سی درصد طول دهانه می باشد

نکات اجرایی سوله

پس از اتمام کار بررسی اولیه مکان مورد نظر به منظور ساخت سوله و همچنین طراحی سوله مورد نظر، نوبت به کار ساخت سوله می رسد. به طور کلی در ساخت این سازه ها نکاتی وجود دارد که توجه و بکارگیری  آن ها باعث بهینه سازی طرح تجاری سوله ها می شود.
برخی از مهمترین نکاتی که در ساخت سوله ها باید مورد توجه قرار گیرد به شرح زیر است:

 • بازگشت هر چه سریع تر سرمایه گذاری نکته ای است که به منظور خرده فروشی و تدارکات برای تمامی شرکت ها بسیار حائز اهمیت است و این موضوع به روش های گوناگونی روی طراحی سوله تاثیر گذار خواهد بود
 • سازه های فلزی به راحتی قابل تغییر، تقویت و گسترش دادن می باشند و این مسئله تحت عنوان انعطاف پذیری و سازگاری برای سازندگان سوله بسیار مهم می باشد
 • از آنجا که مسئولیت تعمیر و نگه داری سوله ها به عهده ی خود شرکت سازنده می باشد لذا شرکت ها از موادی با کیفیت بالا و طول عمر بیشتر استفاده می نمایند تا بدین وسیله هزینه های تعمیر و نگه داری را کاهش دهند
 • یکی از نکات مهم در ساخت و ساز سوله، استفاده از مصالح قابل بازیافت مانند فولاد و همینطور کاهش هزینه های انرژی می باشد. فولاد از جمله مصالحی است که بدون کاهش کیفیت و مقاومت می تواند بازیافت شود
این مطلب را هم حتما بخون  سوله دست دوم ارزان شد!

ابعاد استاندارد درب سوله

به طور معمول محدوده و ابعاد مشخصی را به منظور ساخت سوله به صورت استاندارد تعیین می کنند. به این صورت که معمولا اسکلت و میزان آهنی که به منظور ساخت سوله مورد استفاده قرار می گیرد در حدود سی الی پنجاه کیلوگرم بر متر مربع تعیین می شود.
اکثر سازه معمولا از تعدادی ستون تشکیل می شوند. بهترین و استاندارد ترین فاصله به این منظور حدود شش الی نه متر است. اگر طول سوله ها از یک اندازه ای بیشتر شود تعییرات دما به شدت استحکام آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد لذا اندازه ی طول استاندارد برای سوله ها، ۹۰ متر در نظر گرفته می شود همین طور عرض این سوله ها نیز باید بین ۲۰ تا ۳۰ متر باشد. از طرف دیگر اندازه ارتفاع سوله بر روی میزان مصرف آهن به شدت تاثیر گذار خواهد بود لذا ارتفاع استاندارد در نظر گرفته شده برای سوله ها از ۴ تا ۳۵ متر در نظر گرفته می شود

 عرشه فولادی

عرشه فولادی  یکی روش های نوین در ساختمان سازی می باشد که سرعت ساخت و ساز را دو چندان خواهد کرد. عرشه فولادی نوع خاصی از سقف هاست که از ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای و برش گیرها ساخته می شود. مواد تشکیل دهنده ی یک عرشه فولادی شامل دال مرکب فولادی بتنی و ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای می شود.
از جمله مزایای یک عرشه فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت اجرا و دوام این روش نسبت سایر روش ها بسیار بالا است
 • ارزش اقتصادی عرشه فولادی به دلیل عملکرد مناسب آن بسیار زیاد می باشد
 • عرشه فولادی به منزله یک سکو برای کارگران عمل می نماید و لذا خطر سقوط نیروی انسانی را به شدت کاهش میدهد
 • تاسیسات ساختمانی در عرشه فولادی به راحتی قابل نصب شدن هستند

یکی از بهترین سازنده های انواع سوله و نیز خرید و فروش سوله های دست دوم و کارکرده بی شک شرکت آریا آکام فلز است که دارای پیشینه بسیار عالی و درخشان که به یقین نتیجه زحمات بی شائبه مهندسان و پرسنل عزیز می باشد. امیدواریم بتوانیم همچون همیشه با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در خدمت مشتریان گرامی بوده و رضایت خاطرتان را جلب نمائیم.

لطفا جهت ارتباط با کارشناسان شرکت اینجا کلیک فرمائید.

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,
 1. واقعا که در زمینه سوله کامل ترین مطلب درباره سوله که سرچ کردم همین مطلب شماست که خیلی خیلی خوب و کامل هست. مطالب دیگر سایت هم انصافا مفید است.
  موفق باشید

  • سلام بر شما عزیز
   خواهش میکنم امیدواریم به واقع این همه تعریف که فرمودید شایسته اش باشیم.
   ممنون از لطفتون
   موفق باشید

Leave a Reply

mhb55 *